Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Navigační systém Galileo má ve vesmíru polovinu plánovaných satelitů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: INT

Paříž - Budovaný evropský navigační systém Galileo dnes rozšířil svou síť satelitů na oběžné dráze na 14, což představuje polovinu z celkového plánovaného počtu, uvedla agentura AFP.

Ruská raketa Sojuz, která dnes odstartovala z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně, vynesla úspěšně na oběžnou dráhu do výšky 23.522 kilometrů od Země dvě nové družice, informovala francouzská společnost Arianespace, která má lety na starosti.

Systém Galileo, jehož administrativní sídlo je v Praze, by měl podle Evropské komise poskytovat první služby uživatelům koncem letošního roku. Předtím ale musejí ještě tři evropské rakety Arianne 5 vynést do vesmíru každá po čtyřech satelitech.

Evropská komise věří, že systém, který se má stát výkonnější a přitom kompatibilní obdobou amerického systému GPS, splní očekávání i navzdory různým obtížím.

Témata:  Galileo navigační systém vesmir

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 12:26

Putin neměl Fica za co pochválit? Ocenil aspoň to, jak chodí

Ruský prezident Vladimir Putin se během setkání v Kremlu pozastavil nad chůzí slovenského premiéra Roberta Fica, kterou označil za „sportovní“. Událost zachytily ruské státní agentury v rámci oficiálních oslav 80. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce, kam Fico dorazil jako jeden z mála představitelů Západu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.