Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Navigační systém Galileo má ve vesmíru polovinu plánovaných satelitů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: INT

Paříž - Budovaný evropský navigační systém Galileo dnes rozšířil svou síť satelitů na oběžné dráze na 14, což představuje polovinu z celkového plánovaného počtu, uvedla agentura AFP.

Ruská raketa Sojuz, která dnes odstartovala z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně, vynesla úspěšně na oběžnou dráhu do výšky 23.522 kilometrů od Země dvě nové družice, informovala francouzská společnost Arianespace, která má lety na starosti.

Systém Galileo, jehož administrativní sídlo je v Praze, by měl podle Evropské komise poskytovat první služby uživatelům koncem letošního roku. Předtím ale musejí ještě tři evropské rakety Arianne 5 vynést do vesmíru každá po čtyřech satelitech.

Evropská komise věří, že systém, který se má stát výkonnější a přitom kompatibilní obdobou amerického systému GPS, splní očekávání i navzdory různým obtížím.

Témata:  Galileo navigační systém vesmir

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.