Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci učí roboty cítit bolest +VIDEO

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Reprofoto internet

Hannover - Staví se roboti, kteří umí chodit a mluvit jako my, nyní se přidá další kousek schopnosti, které je přiblíží k opravdovým umělým bytostem. Vědci učí roboty cítit bolest.

Výzkumníci věří, že když roboti budou vnímat bolest, tak dokáží ochránit sebe a hlavně lidi kolem mnohem lépe, než normální robot. Když bude existovat nějaká hrozba, která by robotovi ublížila, tak rychleji bude moct provést potřebné úhyby.

"Bolest je to, co chrání lidi," řekl Johannes Kuehn z univerzity v Hannoveru. "Když se vyhneme zdroji bolesti, tak se nám nic nemůže stát," dodal. Proto se rozhodli vědci vyvinout umělý nervový systém.

Pro začátek musí systém umět dva druhy bolesti, jako bodnutí nožem a popálení ohněm, následně musí vyhodnotit, co s tím dělat, neboli mít reflexy. Vědci se přitom co nejvíce inspirují složitým lidským nervovým systémem.

První testy už mají za sebou na robotické paži, která dokáže detekovat teplo a tlak. Používá se "robotická" kůže, podle které se určuje, kolik bolesti by měl robot přijmout a jak se se situací vyrovnat, píše server sciencealert.com.

Bezpečnost pro člověka je prioritou pro vědce, roboti by mohli rozpoznávat a reagovat na bolest, čímž by mohli ochránit všechny osoby kolem něj, takže nějaká invaze robotů se zatím nedá očekávat. Jedná se ale o velký krok v humanizování robotů.

Témata:  Roboti bolest

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.