Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nemocnice testuje robota, který má snížit riziko nákazy covidem-19

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Egypťan Mahmúd Kúmí začal v soukromé káhirské nemocnici zkoušet svůj robot, který bude schopen lidem na dálku změřit teplotu, otestovat je na covid-19 a upozornit, že je třeba nasadit si roušku. Svůj prototyp Kúmí pojmenoval Cira-03 a jak napsala agentura Reuters, doufá, že tím přispěje k omezení rizika přenosu viru.

Cira-03 má hlavu podobnou lidské a robotické paže. Podle Reuters umí provést krevní test, vyšetřit srdce a udělat rentgenový snímek. Výsledky se objevují na obrazovce, kterou má robot na hrudi.

"Snažil jsem se, aby můj robot vypadal spíš jako člověk, aby se ho lidé nebáli. Aby neměli pocit, že se k nim blíží nějaká krabice. Pacienti na něj reagují dobře, nebojí se ho. Naopak mu víc důvěřují, protože robot je přesnější než člověk," tvrdí Kúmí.

Test na koronavirus zařízení provádí tak, že nejprve uchopí pacienta za bradu a pak mu vloží stírací tampon do úst.

Abú Bakr Mihí je ředitele nemocnice, kde se Cira-03 testuje. Řekl, že personál zařízení využívá k měření teploty komukoli, u nějž je podezření na nákazu koronavirem.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Egypt Roboti

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:23

Takové kraviny. Ondřej Brzobohatý si stýská nad průběhem rozvodu

Ondřej Brzobohatý už by se asi rád zbavil dědictví po nevydařeném manželství s Taťánou Kuchařovou. Zatím ale platí, že kudy chodí, tam se ho na tuto záležitost ptají. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.