Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

VIDEO: Vědci dokážou přeměnit oxid uhličitý na kámen

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Reprofoto YouTube

Southampton - Vypadá to jako další neškodný kámen, ve skutečnosti toho ale umí mnohem více. Jedná se také o skladovací objekt pro oxid uhličitý. To by mohlo alespoň trochu vylepšit klimatické podmínky na Zemi.

Nová studie ukazuje, jak dostat škodlivý oxid uhličitý do skal a kamenů. Tým vědců dokáže emise oxidu uhličitého dostat z atmosféry, rozpustit je ve vodě a následně jej zapečetit v podzemním vrtu společně s čedičem.

Během dvou let se pak krystalizují a vznikne z nich uhlíková hornina. Takovýto způsob skladování má hned několik výhod. Předchozí studie se zaměřovaly na skladování oxidu uhličitého v plynném nebo kapalném stavu. Problém u těchto způsobů skladování je ale jejich nestabilita a problém s těsněním. Oba tyto problémy ale kámen eliminuje.

Nicméně ale existují limity v použití této techniky, vědci musí použít hlubokou studnu na Islandu, kde je vysoká vulkanická činnost, protože k pozitivnímu výsledku potřebují velké množství čediče. Pracovníci jsou ale optimističtí, protože čediče je na Zemi hodně, takže teoreticky se tu skrývá velké množství místa, kam uskladnit oxid uhličitý jednou provždy. Jen USA by mohly uložit až 2400 miliard tun oxidu uhličitého, jak informuje server Gizmodo.

Témata:  kameny

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 15:58

Petra Černocká upřímně promluvila o stáří a důchodu. Řekla, co nechápe

I k dnešnímu dni si můžeme přiřadit jednu hvězdnou oslavenkyni. Petra Černocká dnes slaví půlkulaté 75. narozeniny. Nejvíce ji samozřejmě proslavila již v mládí role Saxany. Dnes už je herečka a zpěvačka sice v důchodovém věku, ale k důchodu přistupuje po svém. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.