Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

K čemu slouží váleček na nabíječce? Usnadňuje nám život

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Pokud máte doma nějaký nabíjecí kabel k většímu přístroji než je mobilní telefon, pravděpodobně na jeho konci naleznete malý černý váleček. Většina z nás ho má za nedílnou součást kabelu, málokdo ale tuší, jaká je jeho skutečná funkce.

Malý černý váleček působí nenápadně, ve skutečnosti je ale důležitou součástí elektronických zařízení. Uvnitř plastového válce se totiž nachází takzvaný feritový filtr. 

Ferit je slitina železa a uhlíku a jako takový se používá například při tvorbě permanentních magnetů, tady má ale jinou funkci. A to především potlačení šumu.

Napájecí zdroje jsou totiž spínané a díky tomu vznikají impulsy, které se šíří do sítě. Feritový filtr má za cíl je utlumit a zabránit tak vzniku šumů v obvodech.

Témata:  elektrospotřebiče

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.