Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jsou mikrovlnky nebezpečné? Některé věci o oblíbeném pomocníkovi se veřejně příliš neprobírají

domácí spotřebiče
domácí spotřebiče
Foto: Pixabay

Škodí mikrovlnné trouby zdraví? Jejich zastánci i odpůrci se stále nedokáží shodnout, vědci ale negativní působení mikrovln na naše tělo stále nevylučují. Někteří jsou dokonce přesvědčeni, že jejich působení na lidské tělo je fatální.

Proti mikrovlnkám se vyslovila například specialistka na jídlo a výživu Simone Gabbayová, autorka světoznámé knihy Jídlo jako lék. V ní odkazuje v kapitole o mikrovlnných troubách na studii švýcarských výzkumníků. Podle jejich poznatků došlo v těle lidí, kteří snědli jídlo připravené v mikrovlnce, k patologickým změnám.

"Tito lidé měli vyšší počet leukocytů, což je známka, že tělo se cítí ohroženo. V té samé době došlo k poklesu lymfocytů, jejichž míra byla dokonce větší než v případě otravy jídlem," uvádí Gabbayová.

Navíc se podle ní lidem, kteří se pokusu účastnili, zvýšila úroveň cholesterolu a hladina železa v krvi klesla. Podle autorky knihy "mikrovlnné záření mění molekulární strukturu potravin".

Obhájci mikrovlnných trub sice připouštějí, že záření má vliv na aminokyseliny v pokrmech, ale člověku to nijak neškodí. Mikrovlnné záření není zhoubné a jakékoli připodobňování třeba k rentgenovým paprskům je podle vědců nesmysl.

Nelze však popřít, že potraviny mění při tepelném zpracování své vlastnosti. Týká se to nejen mikrovlnné trouby, ale jakéhokoliv způsobu přípravy. Jeden z názorů odborníků říká, že mikrovlnka, kvůli krátkému času ohřívání, dokonce dokáže zachovat větší množství vitamínu C a kyseliny listové.

"Vždy, když vaříte, ztratí jídlo trochu své nutriční hodnoty," říká bromatologička Catherine Adamsová-Huttová pro portál WebMD. "Nejlepší metodou pro zachování nutričních látek je vařit potraviny co nejrychleji a s co nejmenším obsahem vody," dodává.

Její slova potvrzuje například případ špenátu, který ve vroucí vodě ztratí 70% kyseliny listové, zatímco při rychlé přípravě v mikrovlnce ji téměř neztrácí.

Při ohřívání pomocí mikrovln bombardují trouby jídlo vysíláním fotonů. Ty jsou tak malé, že na molekuly potravin nemají žádný vliv. Mohou jídlo pouze zahřát. Odpůrci mikrovlnek, kteří se často rekrutují z příznivců alternativních stylů života, podle vědců mohou smažením a pečením potraviny měnit podstatně více. Navíc tak s jídlem zkonzumují i karcinogenní připáleniny.

Témata:  lidé vědci elektrospotřebiče domácí spotřebiče

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.