reklama

Zapata odstartoval z pláže Sangatte ve francouzském departementu Pas-de-Calais a přistát chtěl nedaleko anglického přístavu Dover. Plánovanou trasu dlouhou 35 kilometrů chtěl urazit za přibližně dvacet minut.

Po deseti minutách letu, kdy chtěl dotankovat kerosin, se ale zřítil. "Je to velké zklamání. Setkal se s tankovací lodí, ale jen o několik centimetrů minul přistávací plošinu," citovala televize Sky News jednoho z členů Zapatova týmu.

Zapatova manželka uvedla, že plošina byla příliš rozhýbaná kvůli vlnám, takže se při přistání nestačil zachytit a spadl do moře, odkud ho vytáhli potápěči. "Tohle jsou věci, které se mohou stát," řekla. Uvedla, že její muž neúspěch nepovažuje za naprostý debakl, protože uletěl delší vzdálenost a letěl rychleji, než plánoval. "Pokusí se o to znova. Když se mu něco nedaří, tak se nevzdává," dodala.

zdroj: YouTube

Zapata svůj pokus plánoval uskutečnit v den, kdy si letecký svět připomíná první překonání Lamanšského průlivu v letadle těžším než vzduch. Zapatův krajan Louis Blériot 25. července 1909 rovněž odstartoval ze Sangatte a po 40 minutách přistál u Doveru.

Ačkoli flyboard není čerstvou novinkou, Zapata ohromil návštěvníky vojenské přehlídky 14. července v Paříži, kdy se během oslav francouzského státního svátku na svém vynálezu proletěl nad bulvárem Champs-Élysées. Média o něm tehdy informovala jako o létajícím muži.

Nejnovější verze tohoto zařízení, které se podobá dronu, na kterém pilot stojí, dokáže podle Zapaty letět rychlostí až 140 kilometrů za hodinu ve výšce 150 metrů. Flyboard je vybaven několika motory a dokáže letět i v případě výpadku jednoho z nich.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama