Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

VIDEO: Na Marsu se děje něco neobvyklého. Vědci objevili podivné úkazy na povrchu planety

Snímky Marsu pořízené vozítkem Curiosity
Snímky Marsu pořízené vozítkem Curiosity
Foto: NASA **www.nasa.gov**

Pasadena - Bohužel se nejedná o mimozemskou zprávu. Ale děje se tam něco neobvyklého, co vědci nespatřili nikde jinde ve vesmíru.

Výzkumníci si při pohledu na obrázky z vozítka Curiosity všimli podivných vlnek v píscích Marsu. V průběhu doby se změnily na tvrdé skály a vznikly z toho podivné útvary, jak informuje server Gizmodo.

Výzkum tohoto jedinečného rysu planety Mars si vzali na starost vědci z Caltechu. Podle nich jsou tvořeny větrem a za svůj vzhled vděčí některým zvláštnostem atmosféry Marsu.

Písečně duny máme samozřejmě i na Zemi, ale Mars je úplně něco jiného. Vrcholy dun nejsou tak vysoké jako ty na Zemi, ale přesto jsou mnohem větší a robustnější. Ve skutečnosti jsou vlnky na Marsu mnohem více podobné těm, co najdeme hluboko v moři, kde je tvoří podmořské proudy.

Důvodem by mohla být tenká atmosféra Marsu a ačkoliv tento zajímavý jev byl spatřen pouze na Marsu, vědci si myslí, že podobné věci najdeme i jinde ve vesmíru. Jedny z hlavních favoritů jsou kometa 67P / Churymov Gerasimenko a Pluto

Témata:  Mars 1 kometa 67P/Čurjumov-Gerasimenko vozítko Curiosity

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.