Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci jásají: Oběžná dráha Neptunu odhalila pozoruhodné věci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: www.nasa.gov

Victoria - Mezinárodní tým astronomů oznámil objev nové trpasličí planety v naší sluneční soustavě. Dokázali najít vzdálený objekt za oběžnou drahou Neptunu. Planetka má v průměru asi 700 kilometrů a její oběžná dráha kolem Slunce je 120 krát větší, než u Země.

Těchto trpasličích planet je v Kuiperově pásu více, astronomové se o nich dovídají téměř denně. RR245, jak se prozatím planetka jmenuje, ale vyniká. Jedná se o největší objekt po více než 500 identifikovaných objektech, které leží za Neptunem.

„Ledové světy za Neptunem mohly být jednu dobu mnohem blíže Slunci, ale postupem času se stěhovali a stěhovali dále od Slunce. Jedná se ale o další skládačku do historie naší soustavy," řekla Michele Bannisterová z univerzity v Britské Kolumbii. „Většina je ale extrémně malá a slabá, takže je nemůžeme studovat do detailu," dodala.

RR245 má obrovskou oběžnou dráhu, kolem Slunce oběhne za 700 let, v současné době míří k největšímu přiblížení, jak píše server Science Alert. K tomu by nicméně mělo dojít až v roce 2096, kdy bude 5 miliard kilometrů od Slunce.

Vědci se domnívají, že v minulosti bylo těchto trpasličích planet mnohem více, ale většina byla ze soustavy vytlačena většími planetami, nebo byla zničena. RR245 to ale přežil a připojí se k řadě dalších trpasličích planet jako třeba Pluto, Ceres, Haumea, Maukemake nebo Eris.

Témata:  Neptun sluneční soustava vesmir

Související

Aktuálně se děje

10:33

Zimní počasí do soboty, slibují meteorologové. Pak přijde další změna

Morava a Slezsko se připravují na noční a páteční sněhovou nadílku, kterou těmto oblastem už několik dní slibuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zimní počasí se očekává i v sobotu. Změna přijde v neděli od západu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.