Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Technologický pokrok při pořizování důkazů: 3D výtisk prstu zavražděného muže

Nejnovější 3D tiskárna
Nejnovější 3D tiskárna
Foto: Reprofoto YouTube

Washington – Zní to spíše jako případ z televizního seriálu – muž byl zavražděn a policie se domnívá, že by na jeho telefonu mohli najít stopy ohledně jeho vraha. Aby se do telefonu dostala, chce použít 3D výtisk prstu zavražděného. Informoval o tom server Fusion.

Server vysvětluje, že detaily případu nelze kvůli probíhajícímu vyšetřování odtajnit, policie ale měla podle všeho požádat o pomoc laboratoř Anil Jaina, profesora na Michiganské státní univerzitě. Jain se zaměřuje na výzkum biometrických identifikačních prvků, mezi které otisky prstů patří.

Ačkoliv je cílem Jainova výzkumu učinit nabourání těchto prvků co nejtěžším, policie po něm nyní chce přesný opak. Má totiž k dispozici otisky prstů mrtvého muže, které mu byly sejmuty ještě během jeho života. Laboratoř požádala, aby vytvořila 3D repliku prstu.

Samotný výtisk by ale na odemčení telefonu nestačil. Z důvodů zabezpečení proti podobným pokusům jsou čtečky otisků prstů kapacitní, což znamená, že povrch repliky musí být vodivý, aby celý procese fungoval. Z toho důvodu vědci z laboratoře na model prstu přidali tenkou vrstvu drobných kovových částic.

Server podotýká, že by tímto způsobem policie mohla obejít výrobce telefonu a vyhnout se tak možným sporům. Z právního hlediska situaci usnadňuje fakt, že je majitel telefonu mrtev. Server ale dodává, že i v případě, že replika bude fungovat, nemusí se policie do telefonu dostat – nové telefony jsou totiž chráněny tak, že pokud člověk nepoužije otisk prstu k odemčení během dvou dnů, je k odemčení telefonu potřeba i heslo.

Témata:  krimi 3D tiskárny mobily

Související

Aktuálně se děje

13. května 2025 10:21

Dáda Patrasová v péči odborníků. Felix Slováček naznačil, jak dlouho to tak bude

Nejhůře se s dubnovým odchodem Anny Slováčkové vyrovnává její maminka Dáda Patrasová. Podle posledních informací o ni pečují v nejznámější psychiatrické léčebně v pražských Bohnicích. Už i její manžel Felix Slováček připustil, že je to pravda. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.