Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Technologický pokrok při pořizování důkazů: 3D výtisk prstu zavražděného muže

Nejnovější 3D tiskárna
Nejnovější 3D tiskárna
Foto: Reprofoto YouTube

Washington – Zní to spíše jako případ z televizního seriálu – muž byl zavražděn a policie se domnívá, že by na jeho telefonu mohli najít stopy ohledně jeho vraha. Aby se do telefonu dostala, chce použít 3D výtisk prstu zavražděného. Informoval o tom server Fusion.

Server vysvětluje, že detaily případu nelze kvůli probíhajícímu vyšetřování odtajnit, policie ale měla podle všeho požádat o pomoc laboratoř Anil Jaina, profesora na Michiganské státní univerzitě. Jain se zaměřuje na výzkum biometrických identifikačních prvků, mezi které otisky prstů patří.

Ačkoliv je cílem Jainova výzkumu učinit nabourání těchto prvků co nejtěžším, policie po něm nyní chce přesný opak. Má totiž k dispozici otisky prstů mrtvého muže, které mu byly sejmuty ještě během jeho života. Laboratoř požádala, aby vytvořila 3D repliku prstu.

Samotný výtisk by ale na odemčení telefonu nestačil. Z důvodů zabezpečení proti podobným pokusům jsou čtečky otisků prstů kapacitní, což znamená, že povrch repliky musí být vodivý, aby celý procese fungoval. Z toho důvodu vědci z laboratoře na model prstu přidali tenkou vrstvu drobných kovových částic.

Server podotýká, že by tímto způsobem policie mohla obejít výrobce telefonu a vyhnout se tak možným sporům. Z právního hlediska situaci usnadňuje fakt, že je majitel telefonu mrtev. Server ale dodává, že i v případě, že replika bude fungovat, nemusí se policie do telefonu dostat – nové telefony jsou totiž chráněny tak, že pokud člověk nepoužije otisk prstu k odemčení během dvou dnů, je k odemčení telefonu potřeba i heslo.

Témata:  krimi 3D tiskárny mobily

Související

Aktuálně se děje

8:57

Izraelci posvětili příměří s Hamásem. Netanjahu má ale problém

Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.