Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína se chystá na případnou válku s USA, v kosmu zbývá udělat už jen poslední věc

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Čína se připravuje vyslat do vesmíru poslední satelit a dokončit tak svůj navigační systém Pej-tou. Cílem Pekingu je získat vlastní navigační systém nezávislý na obdobném americkém systému GPS. Jde o důležitý posun, který zajistí, že čínské vojenské systémy budou fungovat i v případě konfliktu s USA.

Zároveň tím chce Peking ukázat svůj narůstající vliv v této oblasti, napsal server CNBC s odvoláním na experty.

Čínský systém Pej-tou se skládá z 30 satelitů. "(Čínská) armáda má nyní systém, který může použít nezávisle na americkém systému GPS," uvedl Andrew Dempster z australského střediska pro výzkum vesmíru. "Nejzásadnější dopad je, že je ten systém nezávislý. Jde o systém, který je odolný a může být použit v případě konfliktu," doplnil ho Christopher Newman, profesor kosmického práva z univerzity Northumbria v britském Newcastlu.

Původně chtěla Čína vyslat poslední satelit do vesmíru již minulý týden, start byl ale odložen kvůli "technickým záležitostem", píše se na oficiální stránce systému Pej-tou.

Peking začal na systému pracovat již na konci 90. let minulého století a první generace navigační sítě vznikla už v roce 2000. Tehdy systém pokrýval jen území Číny. Druhá verze byla dokončena v roce 2012 a pokryla oblast části Asie a Tichomoří. Nyní Čína doufá, že se všemi satelity Pej-tou brzy pokryje celou planetu.

Témata:  Čína Země USA GPS (Global Positioning Systém) Čínská lidová osvobozenecká armáda

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.