Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ISS se manévrem vyhnula střetu s vesmírným smetím

ISS, ilustrační fotografie.
ISS, ilustrační fotografie.
Foto: ESA **www.esa.int**

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) musela dnes upravit dráhu letu, aby se vyhnula srážce s vesmírným smetím. Podle agentury Interfax o tom informoval ruský vesmírný úřad Roskosmos.

Úhybný manévr se uskutečnil s pomocí motorů zásobovací lodi Progress MS-22, která nyní u stanice kotví. Průměrná výška oběžné dráhy ISS se tím zvýšila o 1,2 kilometru na 418,6 kilometru nad povrchem Země.

Kosmické smetí, například z vyřazených družic, představuje vážný problém pro cesty do vesmíru. Pro ISS to byla podle Roskosmosu 334. vynucená korekce trajektorie od jejího vzniku.

V únoru ohlásila ztrátu tlaku v kabině ruská zásobovací loď Progress MS-21, která tehdy kotvila u ISS. Podle Roskosmosu se tak zřejmě stalo poté, co ji poškodil náraz zvenčí.

Témata:  ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)

Související

Aktuálně se děje

25. května 2026 19:41

Češi na MS v hokeji podruhé zaváhali. Norové rozhodli už v první třetině

Čeští hokejoví reprezentanti na probíhajícím světovém šampionátu ve Švýcarsku předvedli další nečekaný výkon. Po Slovincích, s nimiž poprvé v historii na MS letos prohráli, a Italech, se kterými se český tým trápil dvě třetiny, aby nakonec přeci jen vyhráli 3:1, si na svěřence kouče Radima Rulíka vyšlápli v rámci skupiny B i Norové. Češi se v tomto zápase prakticky nedostali do souvislejšího tlaku a k něčemu významnému v norském brankovišti. Seveřané tak zaslouženě a především bez větších problémů dospěli k prvnímu vítězství nad Českem na MS po 16 letech, konkrétně k vítězství 4:1.

Zdroj: David Holub

Další zprávy