Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Microsoft oficiálně uvedl na trh nové Windows 11

Windows 11.
Windows 11.
Foto: Microsoft

Americká softwarová společnost Microsoft dnes uvedla na trh nový operační systém Windows 11, a to v podobě možnosti jeho bezplatné instalace na některé počítače se systémem Windows 10. Produktový ředitel Windows Panos Panay uvedl, že nová verze operačního systému má za cíl zjednodušit uživatelům práci a že nepřináší žádný extrémní odklon od toho, na co jsou uživatelé zvyklí.

Panay rovněž ujistil, že přechod na Windows 11 snadno zvládnou i technologicky méně zdatní uživatelé. K přechodu na nový systém nicméně musí mít zařízení splňující dlouhý seznam požadavků, včetně speciálního bezpečnostního čipu nebo relativně nového procesoru. S nabídkou na instalaci nového systému bude Microsoft uživatele Windows 10 oslovovat postupně. Firma předpokládá, že do poloviny příštího roku tuto nabídku obdrží všechna zařízení splňující požadavky.

Microsoft oficiálně představil Windows 11 v červnu. Systém přináší řadu změn v designu a v ovládacích prvcích, mimo jiné nový vzhled nabídky Start, nové centrum oznámení či nový obchod Microsoft Store. V tom by se koncem roku měly poprvé objevit také aplikace pro operační systém Android, které bude možné stáhnout přes Amazon Appstore.

Tlačítko Start a ikony aplikací jsou ve Windows 11 nově umístěny ve střední části spodního panelu, nová verze také začala používat zaoblené rohy. Nový systém podle firmy přináší také dokonalejší hlasové ovládání či reálnější grafiku počítačových her.

"Windows 11 se maximálně adaptuje na aktuální potřeby uživatelů. Nabízí přívětivější, rychlejší a jednodušší uživatelské rozhraní, které umožní soustředit se na pracovní povinnosti a současně pohodlně přepínat mezi dalšími aktivitami jako je vzdělávání či zábava," uvedl Vladimír Hruban, produktový manažer pro Microsoft 365.

Systém Windows 11 přichází i s novinkami v zabezpečení, uživatelům nabídne pokročilé metody šifrování dat a lepší ochranu před malwarem. "Výraznou novinkou je také odklon Microsoftu od hesel. Ta je totiž možné prolomit nebo ukrást. Windows 11 proto nabízí přihlašování prostřednictvím otisku prstu, rozpoznávání obličeje, fyzickými tokeny (zařízeními) nebo jednorázovým SMS kódem," uvedl expert na kybernetickou bezpečnost Adam Koudela z ostravské firmy XEVOS, která je certifikovaným partnerem Microsoftu.

Poměrně vysoké požadavky na možnost využívat Windows 11 vyvolaly kritiku mezi uživateli. Microsoft se to snažil na svém blogu ospravedlnit tím, že systém byl navržen a vyvinut jako komplexní balíček zážitků. Jsou podle něj nutné minimální systémové požadavky, které umožní přizpůsobit software a hardware tak, aby bylo možné udržet krok s očekáváním a potřebami lidí, a zároveň poskytnout nejlepší zážitky nyní i v budoucnu.

Uživatelé, kteří si nebudou moci na své počítače stáhnout nový systém, by zatím v krátkodobém horizontu neměli být znevýhodněni. Konec softwarové podpory pro Windows 10 je naplánován až na rok 2025.

Windows je nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače na světě. První Windows uvedl Microsoft na trh v roce 1985, za první komerčně úspěšnou verzi jsou ale pokládány až Windows 3.0 z roku 1990. V současnosti je některá z verzí Windows podle odhadů nainstalována ve světě zhruba na 90 procentech všech osobních počítačů.

Verzi Windows 10 uvedla firma na trh v roce 2015. Vývojář Microsoftu Jerry Nixon tehdy tvrdil, že půjde o poslední verzi tohoto operačního systému.

Témata:  Windows 11 Microsoft

Související

Aktuálně se děje

12:33

Jak na tom je Tereza Ramba? Lékaři učinili zásadní rozhodnutí

Česko během probíhajícího týdne zaskočila zpráva o hospitalizaci Terezy Ramby, která přiznala blíže nespecifikované zdravotní potíže. O něco později se objevily informace o diagnóze. Jaké jsou ale vyhlídky oblíbené herečky? Nejnovější zprávy jsou pozitivní. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.