Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nahradí zaměstnání umělá inteligence? Vědci řekli, kdo je nejvíce ohrožen

Jaká budoucnost nás čeká?
Jaká budoucnost nás čeká?
Foto: Pixabay

Podle dnešní zprávy Mezinárodní organizace práce (ILO) není pravděpodobné, že generativní umělá inteligence (AI) zcela nahradí většinu pracovních pozic lidí. Místo toho se očekává, že AI automatizuje určité části pracovních povinností a tím uvolní lidi pro jiné úkoly

ILO zdůraznila, že kancelářská práce bude patrně nejvíce postižena touto automatizací. To může mít negativní dopad na zaměstnanost žen, protože v kancelářském prostředí jsou ženy nadměrně zastoupeny, zejména v bohatších zemích.

Nárůst zájmu o generativní umělou inteligenci a aplikace jako jsou chatboti vyvolává obavy z úbytku pracovních míst. Tyto obavy jsou podobné reakcím veřejnosti na zavedení montážních linek na začátku 20. století nebo velkých počítačů v 50. letech minulého století.

ILO dospěla k závěru, že většina pracovních míst a odvětví bude pouze částečně automatizována a umělá inteligence spíše bude doplňovat práci než ji nahrazovat. Klíčovým dopadem této technologie pravděpodobně bude rozšíření spektra pracovních činností.

Studie uvádí, že v oblasti kancelářské práce, která je nejvíce ohrožena touto technologií, lze automatizovat zhruba čtvrtinu úkolů. Naopak většina jiných profesí, jako jsou manažeři a prodejci, bude omezeněji postižena tímto trendem.

Témata:  umělá inteligence (AI)

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 15:39

Maďarsko zablokovalo finanční pomoc Ukrajině, dokud Kyjev neobnoví tranzit ropy

Maďarsko bude blokovat finanční pomoc Ukrajině z Evropského mírového nástroje, dokud Kyjev neobnoví tranzit ruské ropy přes ropovod Družba. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó to uvedl v rozhovoru pro komerční televizi ATV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy