Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nahradí zaměstnání umělá inteligence? Vědci řekli, kdo je nejvíce ohrožen

Jaká budoucnost nás čeká?
Jaká budoucnost nás čeká?
Foto: Pixabay

Podle dnešní zprávy Mezinárodní organizace práce (ILO) není pravděpodobné, že generativní umělá inteligence (AI) zcela nahradí většinu pracovních pozic lidí. Místo toho se očekává, že AI automatizuje určité části pracovních povinností a tím uvolní lidi pro jiné úkoly

ILO zdůraznila, že kancelářská práce bude patrně nejvíce postižena touto automatizací. To může mít negativní dopad na zaměstnanost žen, protože v kancelářském prostředí jsou ženy nadměrně zastoupeny, zejména v bohatších zemích.

Nárůst zájmu o generativní umělou inteligenci a aplikace jako jsou chatboti vyvolává obavy z úbytku pracovních míst. Tyto obavy jsou podobné reakcím veřejnosti na zavedení montážních linek na začátku 20. století nebo velkých počítačů v 50. letech minulého století.

ILO dospěla k závěru, že většina pracovních míst a odvětví bude pouze částečně automatizována a umělá inteligence spíše bude doplňovat práci než ji nahrazovat. Klíčovým dopadem této technologie pravděpodobně bude rozšíření spektra pracovních činností.

Studie uvádí, že v oblasti kancelářské práce, která je nejvíce ohrožena touto technologií, lze automatizovat zhruba čtvrtinu úkolů. Naopak většina jiných profesí, jako jsou manažeři a prodejci, bude omezeněji postižena tímto trendem.

Témata:  umělá inteligence (AI)

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 14:08

Anna K. připustila překvapivý scénář. Tohle po bolavém rozchodu nikdo nečekal

Anna K. nevyloučila scénář, který by po loňských událostech označila řada jejích fanoušků za nemožný. V osobním životě to sice zpěvačce s Tomášem Varteckým nevyšlo, ale na hudební scéně by se na jejich společná léta dalo navázat. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.