Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NASA oznámila na sobotu nový pokus o start rakety na Měsíc

NASA zahajuje program Artemis
NASA zahajuje program Artemis
Foto: NASA

Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že se v sobotu nejspíše pokusí o nový start rakety Space Launch System (SLS) na Měsíc, uvedla dnes agentura AP. Pondělní zahájení bezpilotní mise Artemis selhalo kvůli technickým potížím. Původně NASA uváděla, že se odložený start bude moci uskutečnit v pátek nebo v pondělí.

Raketa SLS měla v pondělí vynést modul Orion na jeho šestitýdenní cestu k Měsíci. Start byl ale odložen kvůli potížím s přívodem paliva do motoru. Vedoucí mise uvedli, že pracují na odstranění potíží na dosud nejsilnější raketě vyrobené vesmírnou agenturou. Změnit se má také postup při chlazení motoru před startem.

Zkušební let za 4,1 miliardy dolarů (100 miliard korun) je úvodním dějstvím programu NASA Artemis, který má do konce tohoto desetiletí vrátit člověka na Měsíc.

V rámci chystaných misí mají na jeho povrchu stanout i první žena a první člověk jiné než bílé pleti. Při testovací misi zatím čtyřmístný modul Orion obsadí jen figuríny pokryté bezpočtem senzorů.

Témata:  NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) program Artemis

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.