Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NASA plánuje příští start mise Artemis k Měsíci na 14. listopadu

NASA zahajuje program Artemis
NASA zahajuje program Artemis
Foto: NASA

Americká vesmírná agentura NASA dnes stanovila 14. listopad jako příští termín, kdy se pokusí vypustit raketu SLS (Space Launch System) s modulem Orion bez posádky k Měsíci. Mise s názvem Artemis je přípravou na návrat člověka na Měsíc do konce desetiletí.

Prohlídky a analýzy stavu rakety v uplynulém týdnu prokázaly, že k její opětovné přípravě ke startu je zapotřebí jen minimální údržba. NASA musela kvůli úderu hurikánu Ian na Floridě, kde se nachází Kennedyho vesmírné středisko, stáhnout raketu v září zpět do hangáru.

První dva odklady startu v srpnu a v září způsobily technické potíže s chlazením jednoho ze čtyř raketových motorů a posléze s únikem tekutého vodíku při tankování.

Raketa může 14. listopadu odstartovat v 69minutovém časovém okně mezi 6:07 a 7:16 SEČ. Jako dva záložní termíny NASA stanovila 16. a 19. listopadu. Na startovací plošinu z hangáru bude více než 98metrová SLS přestěhována už v pátek 4. listopadu.

Mise Artemis, přesněji Artemis 1, je prvním ze dvou kroků před vysláním modulu Orion s posádkou na Měsíc. Následná mise Artemis 2 počítá s obletem Měsíce i s posádkou a zkouškou systémů pro průzkum hlubokého vesmíru.

Témata:  NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) program Artemis

Související

Aktuálně se děje

12. května 2025 14:10

Drama při přistání v Praze. Pilot musel letadlo zvednout, podruhé už to vyšlo

Nepříjemně se mohli cítit cestující v letounu aerolinek Turkish Airlines, který musel v sobotu opakovat přistání na Ruzyni. Šlo o spoj z Istanbulu do Prahy. Všechno naštěstí dobře dopadlo, ačkoliv se podle svědectví odehrálo pořádné drama. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.