Na začátku invaze Ruska na Ukrajinu se objevila řada falešných sbírek na podporu Ukrajiny, ale ty se podle technického ředitele Esetu Miroslava Dvořáka řadí mezi podvodné aktivity, nikoliv útoky v pravém slova smyslu. Vyjma nedávných DDoS útoků, které měly spíše symbolický význam, Eset podle něj nezaznamenal incidenty, které by měly přímou souvislost s válkou na Ukrajině. Nárůst běžných útoků během března pak souvisel s tím, že na konci února po začátku invaze hackerské útoky přechodně ustaly.

"Co ale sledujeme je nárůst detekcí škodlivých kódů, jež mohou být průvodním znakem snahy proniknout do cílové infrastruktury. Podobné aktivity lze chápat i jako přípravu na větší kyber útok v pravém slova smyslu, nikoliv jen DDoS, ale vše teprve prověřujeme," dodal Dvořák.

Podle manažera dohledového centra O2 Jiřího Sedláka panoval na začátku konfliktu v kyberprostoru spíše chaos a až nyní se začínají hackerské aktivity formovat a zaměřovat na určitá témata. "Obecně počet útoků stále roste, ale v souvislosti s válkou na Ukrajině jsme nezaznamenali nějaký výrazný nárůst," dodal. O2 patří mezi pět největších poskytovatelů IT služeb v Česku.

V březnu podle statistiky Esetu nejvíce v tuzemsku v prostředí Windows útočily špiónské programy, které se snaží odcizit uživatelská hesla. Zatímco v minulých měsících bezpečnostní analytici detekovali škodlivé kódy v česky pojmenovaných e-mailových přílohách, v březnu byly tyto útoky spíše ojedinělé a přílohy měly méně srozumitelné názvy. Za třetinou případů stál spyware Agent Tesla, který se šířil v útočných e-mailových kampaních.