Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prototyp rakety Starship se při přistání roztrhl, Musk dál věří v misi na Mars

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Zkušební let prototypu rakety Starship společnosti SpaceX skončil ve středu před půlnocí SEČ explozí při tvrdém přistání. Zakladatel a šéf společnosti Elon Musk však celý test označil za velký úspěch, neboť důležité fáze, s výjimkou přistání, proběhly správně a podařilo se získat cenné údaje. "Marse, přicházíme," reagoval nadšeně na twitteru.

Osmý zkušební prototyp rakety s označením SN8 vzlétl ve 23:45 z vývojového a testovacího areálu firmy SpaceX, který se nachází v Boca Chica na texaském pobřeží Mexického zálivu nedaleko hranic Mexika. Jeho tři motory Raptor, vyvinuté odborníky SpaceX, podle Muska pracovaly na jedničku. Nízký tlak v menších horních nádržích, které zásobují motory palivem pro jejich zažehnutí během přistání, ale způsobil, že raketa dosedla na zem příliš rychle a explodovala.

"Úspěšné stoupání, přepnutí na horní nádrže a přesné ovládání klapek k místu přistání!" zhodnotil Musk na twitteru v první reakci test. "Tlak v horní palivové nádrži byl během přistávacího hoření nízký, což způsobilo, že rychlost při dosednutí byla vysoká..., ale dostali jsme všechna data, která jsme potřebovali! Gratulace týmu SpaceX, sakra jo!!" radoval se šéf SpaceX.

Fuel header tank pressure was low during landing burn, causing touchdown velocity to be high & RUD, but we got all the data we needed! Congrats SpaceX team hell yeah!!

— Elon Musk (@elonmusk) December 9, 2020

Musk přitom počátkem týdne předem mírnil očekávání provázející středeční test. Odhadoval, že šance na úplný úspěch testu je třetinová. Původně plánovaný úterní start zablokovaly automatické systémy těsně před zažehnutím motorů.

Celý let prototypu rakety Starship v plné velikosti, vysokého 50 metrů a o průměru devíti metrů, trval šest minut a 42 vteřin. Záměr byl vystoupat do 12,5 kilometru, což je skoro stokrát více než při předchozích pokusech s menšími základními prototypy. Kam se SN8 skutečně dostala, SpaceX zatím neupřesnila. Nicméně tři motory Raptor pracovaly, jak měly a postupně se při stoupání také vypínaly, jak měly. Starship se pak plánovaně sklonila a horizontálně sestupovala k zemi, než se opět zvedla před vertikálním dosednutím, jak je obvyklé při návratu prvních stupňů nosných raket společnosti Falcon 9.

Starship je vlastně druhým stupněm vyvíjeného raketového dopravního systému, který bude podle SpaceX schopný dopravovat do vesmíru více než sto tun nákladu najednou nebo až sto lidí při výpravách na Mars. První stupeň společnost pojmenovala jako Super Heavy, neboť bude vybaven 35 motory Raptor. Druhý stupeň bude mít šest motorů a bude schopen letů nezávisle na prvním stupni. Super Heavy má být stejně jako Starship opakovaně použitelný, což by mělo výrazně snížit náklady na vesmírné výpravy.

Témata:  Starship spaceX Elon Musk vesmir

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 22:03

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.