reklama

Raketu Dlouhý pochod 5B vypustila Čína v neděli, aby dopravila na nově budovanou čínskou vesmírnou stanici laboratorní modul. Byl to třetí let nejsilnější čínské rakety od premiérového startu v roce 2020.

Stejně jako v předchozích dvou případech hlavní stupeň rakety- který je 30 metrů dlouhý a váží 22 tun - padá po splnění svého úkolu neřízeně k Zemi. Lidé v Malajsii dnes sledovali padající svítící objekty a zveřejňovali videa na sociálních sítích.

Experti už dříve odhadovali, že se tento obří kus vesmírného odpadu v atmosféře rozpadne a z větší části shoří. Čínská kosmická agentura uvedla, že se tak skutečně stalo a většina trosek shořela. 

Podle informací amerického vesmírného velitelství trosky shořely nad Suluským mořem mezi ostrovem Borneo a Filipínami. Zbylé trosky dopadly na 119 stupních východní délky a 9,1 stupně severní šířky poblíž ostrova Palawan na západě Filipín.

Šance, že by trosky zasáhly obydlenou oblast, byla nízká. Přesto se tak mohlo stát, jako tomu bylo v květnu 2020, kdy části jiné čínské rakety Dlouhý pochod 5B skončily v Pobřeží slonoviny, kde poškodily několik budov, aniž někoho zranily.