Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trosky čínské rakety Dlouhý pochod 5B spadly do moře u Filipín

Trosky čínské rakety Dlouhý pochod 5B prolétají atmosférou
Trosky čínské rakety Dlouhý pochod 5B prolétají atmosférou
Foto: reprofoto twitter

Trosky čínské rakety Dlouhý pochod 5B, která nekontrolovaně sestupovala k Zemi, vstoupily dnes v 18:45 středoevropského času do atmosféry a dopadly do moře u Filipín. Vyplývá to z informací amerického vesmírného velitelství.

Raketu Dlouhý pochod 5B vypustila Čína v neděli, aby dopravila na nově budovanou čínskou vesmírnou stanici laboratorní modul. Byl to třetí let nejsilnější čínské rakety od premiérového startu v roce 2020.

Stejně jako v předchozích dvou případech hlavní stupeň rakety- který je 30 metrů dlouhý a váží 22 tun - padá po splnění svého úkolu neřízeně k Zemi. Lidé v Malajsii dnes sledovali padající svítící objekty a zveřejňovali videa na sociálních sítích.

Experti už dříve odhadovali, že se tento obří kus vesmírného odpadu v atmosféře rozpadne a z větší části shoří. Čínská kosmická agentura uvedla, že se tak skutečně stalo a většina trosek shořela. 

meteor spotted in kuching! #jalanbako 31/7/2022 pic.twitter.com/ff8b2zI2sw

— Nazri sulaiman (@nazriacai) July 30, 2022

Podle informací amerického vesmírného velitelství trosky shořely nad Suluským mořem mezi ostrovem Borneo a Filipínami. Zbylé trosky dopadly na 119 stupních východní délky a 9,1 stupně severní šířky poblíž ostrova Palawan na západě Filipín.

Šance, že by trosky zasáhly obydlenou oblast, byla nízká. Přesto se tak mohlo stát, jako tomu bylo v květnu 2020, kdy části jiné čínské rakety Dlouhý pochod 5B skončily v Pobřeží slonoviny, kde poškodily několik budov, aniž někoho zranily.

Témata:  raketa Dlouhý pochod 5B

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.