Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V září v Česku nejvíc útočily programy kradoucí hesla

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Na české uživatele v září nejvíce útočily škodlivé programy kradoucí přihlašovací údaje z internetových prohlížečů. Dohromady měly zhruba dvoutřetinový podíl. Nejaktivnější byl trojský kůň Agent Tesla s podílem 46 procent, následuje Formbook se 14 procenty. Uvedla to antivirová firma Eset.

Počet detekcí programu Agenta Tesla roste podle analytiků Esetu třetí měsíc v řadě. Největší útok za poslední měsíce byl na začátku září. Zatímco v srpnu se mohl uživatel setkat s nevyžádanými e-maily s přílohami v portugalštině a španělštině, v září se útočníci vrátili ke kampaním v češtině. Česká republika mezi cílovými státy cizojazyčných kampaní nebývá a v srpnu tak pravděpodobně šlo o případ, kdy útočníci nakoupili nevhodný seznam potenciálních obětí.

"Uživatel po otevření e-mailu vidí přílohy jako Skenovat kopii_003931738187_24_09_2021.exe a Kopie dokladu o transakci_14_09_2021.exe. Pokud uživatel takovou přílohu otevře, může být Agent Tesla velmi nebezpečný. Samotná e-mailová zpráva byla ale tentokrát úplně bez textu, nebo obsahovala pouze výzvu k potvrzení. Díky tomu mohla být uživateli na první pohled podezřelá," uvedl Martin Jirkal z pražské pobočky Esetu.

Druhou nejčastější hrozbou byl v září trojský kůň Formbook. I v případě tohoto typu spywaru zaznamenávají bezpečnostní analytici nárůst detekcí. Útoky byly opět vedeny na začátku a koncem měsíce. Šlo o česky psané e-maily s přílohou "Detaily účtu.exe”.

Na třetím místě zůstává program kradoucí hesla Fareit. Počet jeho detekcí nicméně klesá a v září neměl v českém prostředí žádné výraznější kampaně. Nejčastěji se skrývá v příloze, kterou útočníci vydávají za zprávu od dopravce nebo platební příkaz z banky.

Témata:  hackeři e-mail

Související

Aktuálně se děje

11:14

Jiří Langmajer a drama v Himálaji. Bál se, že zůstane tam nahoře

Himálajské dobrodružství Jiřího Langmajera nedopadlo tak, jak si představoval. Zároveň ale mohlo skončit ještě hůř, protože herec se zjevně dostal až na úplnou hranu. Svého cíle sice nedosáhl, ale vrátil se dolů ve zdraví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.