Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Youtube chrání své hvězdy, je k nim shovívavý

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Server YouTube je při hodnocení prohřešků proti svým pravidlům často shovívavější, pokud se porušení zásad dopustí populární tvůrci, kteří platformě přináší největší reklamní zisky. Americkému deníku The Washington Post (WP) to řekli lidé, kteří pro YouTube v minulosti kontrolovali nebo stále kontrolují problematický obsah. Z volnější interpretace komunitních zásad údajně těžily hvězdy jako americký bloger Logan Paul, americký konzervativní komentátor Steven Crowder nebo švédský komik PewDiePie, který má co do počtu odběratelů druhý největší kanál na YouTube.

Páteční článek WP vychází z rozhovorů s 11 bývalými či současnými moderátory, kteří o své práci promluvili pod podmínkou, že zůstanou v anonymitě. "Popsali demoralizující pracovní prostředí, ve kterém se rozhodnutí činí ad hoc, pravidla se neustále mění a kde panuje dojem, že standardy ohledně urážlivého obsahu jsou nahodilé," píše list.

Moderátoři, kteří podobně jako v případě sociální sítě Facebook nejsou přímo zaměstnanci platformy, nemohou sami nepovolený obsah mazat, nýbrž postih vůči danému tvůrci pouze doporučí lidem uvnitř YouTube, kteří o věci rozhodnou. Nadřízení se podle moderátorů doporučeními často neřídili, jestliže se navrhovaný trest týkal videí na velkých kanálech, které přinášejí více inzerce.

YouTube v prohlášení tato tvrzení odmítl a uvedl, že svá pravidla uplatňuje konzistentně bez ohledu na to, od koho problematický obsah pochází. Společnost zároveň přiznává, že pro tvůrce, kteří mohou vydělávat na reklamách ve svých videích, platí jiné mantinely než pro ostatní uživatele. Jsou ale údajně přísnější, protože tito tvůrci jsou v zásadě podnikatelskými partnery YouTube.

Autorům, kteří hranice povoleného projevu překročí, hrozí dva stupně postihu. Na videu či celém kanále může být zastaveno zobrazování reklam, čímž obsah přestane být výdělečný, případně může YouTube videa úplně smazat. Trestání populárních tvůrců představuje pro vedení serveru jisté dilema, vysvětluje WP, protože tím společnost trestá i sama sebe. Příjmy z reklam na jejich videích si s nimi rozděluje.

Za důkaz údajného laxnějšího přístupu k populárním tvůrcům označili moderátoři dva roky starou kauzu Logana Paula, jehož kanál má aktuálně přes 19 milionů odběratelů. Americký youtuber tehdy přidal video z posvátného lesa pod japonskou horou Fudži, přičemž se natáčel u těla oběšence, které viselo na stromě. Krátce nato nahrál video, kde elektrickým paralyzérem zasáhl dvě mrtvé krysy. Obě videa podle WP porušují "komunitní zásady" týkající se násilného či šokujícího obsahu, Paul navíc pravidla porušoval už předtím. YouTube mu však pouze na dva týdny zastavil přehrávání reklam.

"Bylo to jako by nám plivli do tváře," komentoval případ jeden z moderátorů. "Říkají vám, že jsou nastavená specifická pravidla pro zpeněžení (videí), která jsou extrémně přísná. A pak Logan Paul porušil jedno z těch nejzásadnějších a bylo to jako by se nic nestalo," dodal. YouTube svůj postup hájil tím, že Paul nikdy neměl tři prohřešky v rámci 90 dní, což by znamenalo zablokování celého kanálu.

Podle bývalé moderátorky, která s prací skončila loni, je systém nastaven tak, aby ochránil zdroj příjmů platformy, nikoli publikum. "Když jsem nastupovala, říkala jsem si, že uchráním děti od škodlivého obsahu... Nikdy jsme ale neměli zodpovědnost vůči tvůrcům nebo uživatelům, nýbrž vůči inzerentům," uvedla.

Témata:  YouTube internet EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

12. května 2025 17:22

Změní už se počasí k lepšímu? Meteorologové nastínili, jak bude

Květen bude na českém území nadále chladný a srážkově velmi chudý i v tomto týdnu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Teplejší bude začátek týdne, v jeho druhé polovině se ochladí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.