klimatická konference v Glasgowě COP 26

Glasgow, Skotsko.

Ve Skotsku si státy odhlasovaly znění klimatické dohody

Svět

Představitelé téměř 200 zemí světa se dnes na konferenci COP26 ve skotském Glasgow shodli na společném znění dohody o dalším postupu v boji s klimatickými změnami. Země souhlasily s postupným odklonem od používání uhlí k výrobě elektrické energie.

Boris Johnson

V Glasgow pokračují klimatická jednání, Britové předložili nové návrhy dohody

Svět

Ve skotském Glasgow dnes pokračují jednání na prodloužené klimatické konferenci OSN, která měla skončit v pátek. Předsedající Britové předložili nové návrhy konečné dohody. Podle agentury AP návrh obsahuje mimo jiné opatrnou výzvu zemím k postupnému utlumení výroby energie ze spalování uhlí. Předseda konference Alok Sharma dnes řekl, že chce jednání ukončit ještě dnes.

Smog

Návrh dohody na konferenci COP26 ustupuje od výzvy k ukončení využívání uhlí

Svět

Vyjednavači na klimatické konferenci v Glasgow zřejmě ustupují od výzvy k ukončení veškerého používání uhlí a úplnému zrušení dotací na fosilní paliva, napsala dnes agentura AP. O finální verzi dohody, z níž vzejdou závěry jednání označovaného zkratkou COP26, nyní jednají delegace téměř 200 zemí zastoupených na setkání, které končí dnes. Je možné, že jednání se protáhnou.

Barack Obama.

Dosavadní klimatické závazky nejsou dostatečné, řekl Obama

Svět

Bývalý americký prezident Barack Obama dnes na klimatické konferenci OSN (COP26) ve skotském Glasgow vyzýval k ambicióznějšímu tažení proti emisím skleníkových plynů a kritizoval Čínu, Rusko i americké republikány za jejich postoj ke klimatickým otázkám. Uvedl, že svět i při dodržení aktuálních emisních cílů nesměřuje k udržení globálního oteplování pod 1,5 stupně Celsia. Splnění těchto závazků by podle něj přesto znamenalo "skutečný pokrok".

Indonésie

Svět

Dohoda z Glasgow o zastavení odlesňování do roku 2030 není fér, zní z Indonésie

Indonésie kritizuje podmínky mezinárodní dohody z klimatické konference OSN v Glasgow, v níž se přes sto světových lídrů zavázalo zvrátit do roku 2030 odlesňování. Mezi zeměmi, které se k dohodě připojily, je i Indonésie. Tuto zemi v jihovýchodní Asii z velké části pokrývají tropické lesy, a její účast na dohodě je tak klíčová. Indonéská ministryně životního prostředí Siti Nurbayaová Bakarová ale podle stanice BBC naznačila, že Indonésie se možná nebude dohodou řídit.

globální oteplování

IEA: Závazky z klimatické konference by udržely oteplování na hranici 1,8 stupně

Svět

Pokud by země dodržely své závazky ohledně snižování emisí, které potvrdily nebo zvýšily během současné konference OSN o klimatu (COP26), podařilo by se udržet globální oteplování na hranici 1,8 stupně Celsia. Vyplývá to z analýzy, jejíž výsledky dnes zveřejnil šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Cílem klimatické konference je udržet oteplování planety pod dvěma stupni a pokusit se přiblížit k hranici 1,5 stupně.

Andrej Babiš

Svět

Babiš na konferenci v Glasgow kritizoval evropský klimatický balíček

Český premiér Andrej Babiš dnes na konferenci OSN o změnách klimatu COP 26 v Glasgow kritizoval evropský klimatický balíček známý pod označením Fit for 55. Zelená dohoda (Green Deal) se podle něj bez racionálního přístupu může stát evropskou zelenou sebevraždou. Podle Babiše je nutné nejprve řešit, zda nejsou cíle příliš ambiciózní, kolik peněz bude transformace stát a zda si to mohou Evropa i jednotlivé státy dovolit.

Boris Johnson

Musíme jednat hned teď, řekl Johnson na startu klimatické konference v Glasgow

Svět

Zbývá nám minuta do půlnoci a musíme jednat hned teď, zdůraznil dnes britský premiér Boris Johnson na začátku summitu světových lídrů na klimatické konferenci OSN ve skotském Glasgow. Pokud nebudou země jednat v boji proti klimatickým změnám dnes, "bude příliš pozdě na to, aby to učinily zítra naše děti", dodal předseda vlády země, která COP 26 hostí. Generální tajemník OSN António Guterres pak lídry vyzval, aby zachránili lidstvo, jež si podle něj v současné chvíli kope vlastní hrob.

Aktuálně se děje

29. dubna 2024 13:32

Pokud nezastavíme změny počasí, tučňáci vyhynou, varují vědci

Rekordně největší úbytek mořského ledu v Antarktidě na konci roku 2023 zapříčinil neúspěšné rozmnožování až v pětině kolonii tučňáka obrovského, uvedl Britský antarktický průzkum (BAS) v nové studii publikované časopisem Antarctic Science.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy