Ve skotském Glasgow dnes pokračují jednání na prodloužené klimatické konferenci OSN, která měla skončit v pátek. Předsedající Britové předložili nové návrhy konečné dohody. Podle agentury AP návrh obsahuje mimo jiné opatrnou výzvu zemím k postupnému utlumení výroby energie ze spalování uhlí. Předseda konference Alok Sharma dnes řekl, že chce jednání ukončit ještě dnes.
Vyjednávači se dnes dopoledne opět sešli, aby probrali nové návrhy, které mají umožnit shodu na závěrečné dohodě, která má věrohodně podpořit celosvětové úsilí o zpomalení globálního oteplování.
Konference COP26 měla skončit už v pátek, ale protože se nepodařilo dosáhnout konečné dohody, britští představitelé večer řekli delegátům z více než 190 zemí, aby si šli odpočinout a připravili se na konečné sobotní zasedání.
Britský předseda COP26 Sharma dnes po více než 90minutových neformálních rozhovorech připustil, že delegace ještě potřebují více času na projednání některých otázek, aby mohly na konci summitu dospět k dohodě. Začátek plenárního zasedání tak byl stanoven na 15:30 SEČ. Sharma vyjádřil přesvědčení, že "by bylo užitečné dát na konání těchto diskusí trochu více času".
"Je mým záměrem, abychom tuto COP uzavřeli dnes odpoledne," řekl Sharma s tím, že do konce dne bude mít každý šanci se vyjádřit k návrhům, které označil za "vyvážený balíček".
Mezi sporné body patří zejména síla závazku ukončit používání uhlí a fosilních paliv. Spory se vedou rovněž ohledně finanční pomoci poskytované bohatšími státy těm chudším.
Nový britský návrh podle AP nadále obsahuje kontroverzní výzvu k urychlení úsilí směrem k postupnému ukončení výroby energie z uhlí a neefektivních podpor využívání fosilních paliv.
V novém znění však text zmiňuje i to, že země uznají potřebu podpory spravedlivé transformace. Odkazuje na výzvy k finanční podpoře průmyslu fosilních paliv v situaci omezování pracovních míst a podnikání v oboru.
Další návrh obsahuje výzvu zemím, aby si stanovily nové cíle omezení emisí pro období mezi léty 2025 až 2035 a 2030 až 2040, což podle AP zakládá pětiletý cyklus. Předtím se předpokládalo, že rozvojové země si budou klimatické cíle stanovovat každých deset let.
Vědci varují, že svět nemíří k dosažení ambiciózního cíle z pařížské dohody z roku 2015 udržet do konce století globální oteplení na úrovni 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální érou.
Britský premiér Boris Johnson v pátek vyjádřil naději, že je v dohledu "ambiciózní výsledek" dvoutýdenních jednání v největším skotském městě.
Témata: Boris Johnson, klimatická konference v Glasgowě COP 26, klimatická změna
Související
2. října 2024 19:02
30. září 2024 14:38
29. září 2024 20:17
20. ledna 2024 19:32
10. září 2023 21:34
23. května 2023 22:17