Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zatmění Slunce 2025 je tady. Odborníci radí, jak ho máte pozorovat

Zatmění Slunce, ilustrační fotografie.
Zatmění Slunce, ilustrační fotografie.
Foto: Depositphotos

Milovníci astronomie se o nadcházejícím víkendu mají na co těšit. V sobotu se totiž odehraje zatmění Slunce, které bude možné pozorovat ze střední Evropy. Na jev upozornila například Česká astronomická společnost. 

Půjde jen o částečné zatmění Slunce, které však budou provázet velmi příznivé pozorovací podmínky, upozorňují odborníci. Česko se totiž bude nacházet na okraji zóny úkazu, který bude pozorovatelný v severovýchodní Americe, prakticky celé Evropě a v části Asie. Na našem území bude zatmění viditelné kolem poledne ve výšce více než 40° nad obzorem a při maximální fázi bude Měsíc zakousnutý až do 22 procent průměru slunečního disku. 

Úkaz začne okolo 11:29 SEČ, ale na různých místech se čas začátku úkazu liší v minutách. Tehdy se z pravého kraje začne do slunečního disku "zakusovat" silueta tmavého Měsíce v novu. Čím více na východ se budete nacházet, tím později částečné zatmění začne a tím menší zatmění také nastane. Maximum úkazu proběhne mezi 12:15 až 12:23 SEČ podle polohy pozorovatele. Konec pak přijde okolo 13. hodiny. Slunce po celou dobu úkazu bude velmi vysoko nad jižním obzorem.

Při pozorování zatmění Slunce, ale i slunečních skvrn či jiných úkazů spojených s přímým pohledem na Slunce je zcela nutné dodržovat bezpečnostní pravidla. Při přímém pohledu na Slunce, i když je částečně zakryto Měsícem, hrozí vážné či dokonce trvalé poškození zraku.

Obecně existuje několik metod, jak Slunce pozorovat nepřímo (tzv. projekcí, živým videopřenosem atd.). Přímé pozorování – pouhým okem nebo dalekohledem – vždy vyžaduje použití vhodného filtru. Posloužit mohou například speciální brýle či svářečský filtr stupně 14 a vyšší. 

Zatmění Slunce nastává v okamžiku, kdy se mezi pozorovatelem a Sluncem nachází Měsíc ve fázi novu a sluneční disk tak částečně nebo zcela zakryje. Protože Měsíc obíhá naši planetu po dráze mírně skloněné k rovině zemské dráhy (ta odchylka je asi 5°), častěji Měsíc v novu sluneční disk na denním nebi mine a k žádnému zatmění nedojde. Jen zhruba jednou za půl roku se Měsíc v novu dostane na své dráze velmi blízko pomyslné přímky mezi Zemí a Sluncem a někteří lidé na Zemi tak mohou tento úkaz pozorovat.

Čím dále se pak pozorovatel nachází od kuželovitého stínu Měsíce, tím menší procento Slunce je během úkazu zakryto. Oblast viditelnosti částečného zatmění nepokrývá nikdy celou zemskou polokouli, kde je zrovna den, a tedy ani částečné zatmění není během konkrétního úkazu viditelné úplně všude. V případě zatmění 29. března 2025 se jedná o zatmění pouze částečné, plný měsíční stín zemského povrchu nikde nedosáhne. Nejvýraznější bude zatmění v Kanadě, na severu Quebecu dosáhne částečné zatmění velikosti 94,8 procent.

Témata:  Slunce astronomie zatmění slunce

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 10:01

Britům se ulevilo. Král Karel III. je zpět, plán se nemění

Britský král Karel III. byl poprvé spatřen na veřejnosti po nedávné hospitalizaci způsobené vedlejšími účinky probíhající léčby rakoviny. Monarcha byl viděn, jak opouští Clarence House v Londýně, přičemž mával a usmíval se na přítomné příznivce. Jeho veřejné vystoupení přineslo úlevu mnoha občanům, kteří s obavami sledovali zprávy o jeho zdravotním stavu. ​

Zdroj: Martin Šnajdr

Další zprávy