Zelený čtvrtek, jeden z nejvýznamnějších dnů křesťanského liturgického kalendáře, připadá vždy na čtvrtek před Velikonocemi a zahajuje tak vrcholné období Svatého týdne. V roce 2025 připadl tento den na zítřek, tedy 17. dubna, a v křesťanské tradici připomíná několik zásadních událostí, které se odehrály těsně před ukřižováním Ježíše Krista.
Zelený čtvrtek je však také dnem, kdy Ježíš projevil mimořádné gesto pokory a lásky. Umytím nohou svým učedníkům ukázal, že i ten nejvyšší má sloužit ostatním. Tato událost bývá v některých kostelech připomínána i liturgicky, kdy kněží symbolicky myjí nohy věřícím.
V závěru tohoto večera se odehrála i tragická zrada. Jidáš Iškariotský, jeden z učedníků, opustil společnost a vydal Ježíše židovským velekněžím, čímž odstartoval řetězec událostí, které vedly až k ukřižování na Velký pátek.
Název „Zelený“ čtvrtek má své kořeny pravděpodobně ve středověku, kdy se v tento den konala kající liturgie a byl kladen důraz na odpuštění hříchů. Lidé tehdy často nosili zelené roucho a jedli zelené pokrmy, aby si symbolicky očistili tělo i duši. Jiný výklad odvozuje název od německého slova „Grein Donnerstag“, tedy plačtivý čtvrtek, které se časem změnilo ve výraz „Grün Donnerstag“.
V českých lidových tradicích je Zelený čtvrtek spojen také s celou řadou zvyků. V minulosti lidé vstávali brzy, omývali se rosou a jedli zelená jídla – nejčastěji špenát nebo kopřivovou polévku – aby byli po celý rok zdraví. V tento den také podle tradice utichaly zvony, které podle legendy „odlétají do Říma“, a jejich zvuk nahrazovalo klapání dřevěných řehtaček.
Zelený čtvrtek tak v sobě spojuje hluboký duchovní význam s bohatou symbolikou i tradičními lidovými zvyky. Připomíná nejenom víru v odpuštění a pokoru, ale i důležitost společenství a služby druhým.
Témata: Velikonoce
Související
18. dubna 2025 20:29
17. dubna 2025 18:10
17. dubna 2025 14:22
16. dubna 2025 19:42
16. dubna 2025 8:49
14. dubna 2025 15:31