reklama

Cílem návrhu je zajistit větší vyváženost kroků proti praktikám, kterými se nadnárodní společnosti vyhýbají placení daní. Objevují se totiž obavy, že tyto kroky by mohly vést k tomu, že nadnárodní podniky začnou z Evropy odcházet.

O návrhu slovenského předsednictví by se mělo jednat v sobotu na neformální schůzce ministrů financí zemí EU v Bratislavě. Návrh se zaměřuje hlavně na omezení případů dvojího zdanění nadnárodních podniků a na zajištění větší předvídatelnosti daňové zátěže podniků.

Slovensko v dokumentu chválí snahu EU bojovat s praktikami, kterými se podniky vyhýbají daňové povinnosti. Vyzývá ale k postupu, který by podporoval "atraktivitu EU jako místa pro podnikání a investice". Navrhuje, aby ministři financí EU prodiskutovali různá opatření, včetně "další přeshraniční harmonizace daňových pravidel" a posílení spolupráce mezi národními daňovými úřady.

Evropská komise minulý týden dospěla k závěru, že Irsko poskytovalo americké technologické společnosti Apple selektivní daňové výhody a že Apple musí Irsku doplatit na daních až 13 miliard eur (více než 350 miliard Kč) plus úroky. Irská vláda se ale spolu s Applem proti rozhodnutí komise odvolá. Dublin tvrdí, že rozhodnutí podkopává dlouhodobou strategii Irska lákat nadnárodní podniky pomocí nízkých daní.

Komise nyní oficiálně vyšetřuje daňový postup některých zemí EU vůči dalším americkým společnostem. Zasáhla už proti přístupu Nizozemska vůči americkému řetězci Starbucks a vyšetřuje údajné daňové dohody Lucemburska se společnostmi Amazon a McDonald's. Postup Evropské komise ve vztahu k americkým společnostem působícím v EU vyvolává ostře odmítavou reakci amerického ministerstva financí.

reklama