Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko má zajištěno z eurofondů 51 miliard

EU
EU
Foto: Pixabay

Praha - Česko má zatím smluvně zajištěno 8,3 procenta z evropských peněz určených na programové období 2014 - 2020. Jde téměř o 51 miliard korun.

Česká republika může v programovém období 2014 - 2020 čerpat z evropských fondů 24 miliard eur (asi 650 miliard Kč). "Z toho zhruba 38 miliard korun je blokováno jako výkonnostní rezerva. Na tu můžeme dosáhnout, pokud budeme dobře čerpat," uvedla dnes náměstkyně ministryně pro místní rozvoj (MMR) Olga Letáčková.

Ze zbylé částky 612 miliard korun má ČR aktuálně smluvně zajištěno 8,3 procenta. "Tyto projekty už se mohou začít realizovat," doplnila náměstkyně sekce koordinace evropských fondů a mezinárodních vztahů.

Nyní je vyhlášeno 313 výzev v celkovém objemu 365 miliard korun, žadatelé dosud podali 20.675 žádostí o podporu v celkové výši 257,4 miliardy korun. Schváleno je zatím 1519 projektů.

I když programové období formálně začalo už v roce 2014, Evropská unie přidělené prostředky definitivně schválila v polovině loňského roku. "Jsme tak zhruba na konci prvního roku čerpání. V minulém programovém období se sice ve stejné fázi možná podařilo vytáhnout víc peněz, ale oproti současnosti trvalo déle, než se rozhodlo, do čeho konkrétně půjdou," doplnila Letáčková. V dalším období se podle ní čerpání výrazně zrychlí.

Témata:  Ministerstvo pro místní rozvoj eurofondy EU

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.