Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Samsung je pod tlakem, zváží rozdělení firmy

Samsung
Samsung
Foto: Pixabay

Soul - V Samsung Electronics dnes zasedla správní rada a po jednání oznámila, že firma přehodnotí svou strukturu a zváží rozdělení skupiny na dvě. Jihokorejská společnost je pod silným tlakem některých investorů v čele s americkým fondem Elliott Management, aby se rozdělil na holdingovou firmu a provozní společnost.

Samsung uvedl, že za letošní rok proti loňsku zvýší dividendu o 36 procent a celkem za dividendy vyplatí zhruba čtyři biliony wonů (87,3 miliardy Kč). Akcie, které se firma rozhodla odkoupit, poté zruší.

Firma najme vnější poradce, kteří důkladně zhodnotí optimální firemní strukturu. Vedení však zdůraznilo, že rozhodnutí zatím nenaznačuje, pro co se nakonec firma rozhodne. Tlak na restrukturalizaci se navíc zvýšil po fiasku se smartphonem Galaxy Note 7.

Kvůli zlepšení řízení chce společnost také jmenovat nejméně jednoho nového, zahraničního a nezávislého člena správní rady, která má nyní devět členů. Vytvoří také samostatný řídící výbor.

V současnosti jsou firmy v rámci skupiny Samsung Group propojené prostřednictvím komplikované sítě křížového vlastnictví akcií, což spojuje firmu Samsung Electronics s mnoha jinými přidruženými a dceřinými firmami ze skupiny Samsung, od lodní dopravy po těžký průmysl a pojišťovnictví. Investoři tak nejsou schopni správně vyhodnotit, jaká je aktuální hodnota jednotlivých firem ze skupiny, upozornila BBC.

Výhodou rozdělení Samsung Electronics na dvě části by bylo, že křížové vlastnictví akcií by mělo dopad jen na holdingovou firmu. Provozní firma by byla hodnocena samostatně.

Témata:  Samsung firmy Jižní Korea

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí o víkendu bude opět tropické, ukazuje předpověď

O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.