Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Účtenkovka odstartuje v polovině roku 2017, opozici loterii kritizuje

Účtenky, ilustrační fotografie
Účtenky, ilustrační fotografie
Foto: EuroZprávy.cz

Praha - Vláda dnes odsouhlasila plán ministerstva financí na zřízení takzvané Účtenkovky. Tato loterie se stane součástí elektronické evidence tržeb (EET), nebude tedy spadat po zákon upravující provozování hazardních her. Opozice už loterii kritizuje.

Ministerstvo financí plánuje spustit účtenkovou loterii k EET v polovině příštího roku. Ročně chce rozdělit výhry až za 65 milionů korun. Hodnota prvních pěti výher bude v rozmezí od 100.000 korun do milionu korun, včetně věcné výhry automobilu. Na zajištění loterie MF vypsalo otevřené výběrové řízení.

Na zabezpečení loterie je podle materiálu ve státním rozpočtu na příští rok vyhrazeno 100 milionů korun, z toho 65 milionů je určeno na výhry. Na propagaci loterie počítá MF s 20 miliony korun.

Materiál MF popisuje zkušenosti s podobnou loterií v zahraničí. Pravidelně se koná v Portugalsku, jako opatření doplňující evidenci tržeb je zavedena například na Maltě, v Chorvatsku, Polsku a na Slovensku. Současně se zavedením online evidence tržeb ji spustilo i Slovinsko. Dlouhodobě se koná na Tchaj-wanu a v minulých letech se uskutečnila v Chile nebo Argentině.

Pravicová opozice nešetří kritikou. "Z účtenkové loterie mně běhá mráz po zádech. Je to sázka na závist, která společnost ještě více rozdělí. Platit daně by měl každý a jejich neplacení je trestný čin. Ale elektronická evidence tržeb spojená s touto loterií rozhodně není správná cesta, jak v Česku narovnat podnikatelské prostředí," uvedl dnes Michal Kučera, místopředseda poslaneckého klubu TOP 09.

Témata:  vláda elektronická evidence tržeb účtenky

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí o víkendu bude opět tropické, ukazuje předpověď

O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.