Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krize ve stavebnictví? Zástupci firem otevřeně promluvili, bojí se toho, co příjde

Stavebnictví
Stavebnictví
Foto: www.heluz.cz

Praha - Pětina stavebních firem v Česku označuje současný stav v oboru za krizi. Podle necelé třetiny naopak přijde krize nejdříve v roce 2020 a bude trvat maximálně čtyři roky. Pro příští rok očekávají firmy růst sektoru v průměru o 2,2 procenta. Na kladném vývoji se shodlo 76 procent z nich.

Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti CEEC Research ve spolupráci s firmou SGCP, divize Weber. V listopadu v něm oslovily více než stovku ředitelů stavebních firem.

"České stavebnictví je i přes některé pozitivní výkyvy v permanentní recesi od roku 2009. A obtížně se hledají impulsy, které by v následujících dvou letech znamenaly obrat k lepšímu," uvedl generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát.

Podle ředitele CEEC Research Jiřího Vacka stavebnictví v porovnání s loňským rokem ubyly zejména velké veřejné zakázky. "Problém spočívá spíše v nepřipravenosti projektů, než nedostatku finančních zdrojů. Situace by se ale měla v příštím roce vzhledem k velkému objemu rozpracovaných projektů zlepšit," doplnil Vacek.

"Vývoj stavebnictví závisí v krátkodobém horizontu na politické vůli a já osobně v tomto ohledu věřím, že nás v nejbližší době čeká mírný růst. Potřeba dobudovat kvalitní infrastrukturu je obrovská. Budou-li věci fungovat normálně, má stavebnictví prostor k růstu i v delším horizontu," dodal ekonomický ředitel Strabag Rail Luboš Tomášek.

Témata:  stavebnictví firmy ekonomika

Související

Aktuálně se děje

4. dubna 2025 10:40

Výplata důchodů v roce 2025: Začaly změny ve výplatních termínech. Vyvrcholí v létě

Duben je okamžikem první velké letošní změny v termínech výplaty důchodů. Ta druhá se ještě chystá a nastane během letních prázdnin. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která každý měsíc vyplácí přes tři miliony důchodů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.