Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchodci rádi cestují, ty čeští ale utratí nejméně ze všech

Důchodci
Důchodci
Foto: Pixabay

Praha - Čeští senioři milují cestování. V žebříčku zemí Evropské unie zařadili Českou republiku na třetí příčku. Větší podíl lidí starších 65 let na nocích strávených mimo domov mají jen ve Francii a na Kypru.

Starší Evropané cestují převážně po svých domovských zemích. Jak ale údaje Eurostatu ukázaly, starší čeští cestovatelé na svých cestách utrácí nejméně peněz ze všech obyvatel EU. Jejich denní rozpočet v roce 2014 činil 13,7 eura na osobu, tedy v přepočtu 370 korun. Na výsledky upozornil Český statistický úřad.

Z celkového počtu noclehů strávených turisty mimo domov připadalo na seniory v Česku 24 procent. Ve Francii a Kypru drží lidé nad 65 let podíl čtvrtinový. Podobně často jako Češi cestovali také Řekové a Švédové (23 procent). Na druhém konci žebříčku jsou starší turisté z ostrovní Malty, na které připadá devět procent procestovaných nocí. S desetinovým podílem se na chvostu drží i senioři z Bulharska, Lotyšska a Slovenska.

Lidé nad 65 let v EU volí častěji než jiné věkové skupiny cíle svých cest ve své vlasti, pouze třetinu nocí prožitých mimo domov strávili v zahraničí. Čeští senioři cestují do zahraničí méně než jejich evropští spoluobčané. Z celkového počtu nocí procestovaných seniory jich na noclehy v zahraničí připadá pouze 11 procent.

Vydá-li se na cestu španělský či řecký senior, hranici domovského státu nepřekročí v 94, respektive 92 procentech. Naopak starší Lucemburčan jede v 99 procentech do zahraničí. Populární jsou cesty do ciziny ještě mezi belgickými seniory, u nichž devět z deseti lidí jede do zahraničí.

Témata:  důchodci cestování

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí o víkendu bude opět tropické, ukazuje předpověď

O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.