Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Intervence ČNB budou zrušeny v polovině roku, myslí si prezident Miloš Zeman

Miloš Zeman, prezident ČR
Miloš Zeman, prezident ČR
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Plzeň - Prezident Miloš Zeman, které dlouhodobě kritizuje intervence ČNB, je plně přesvědčen, že budou zrušeny v polovině letošního roku. Režim oslabování koruny, který udržuje kurz 27 CZK/EUR, byl zahájen v listopadu 2013.

Zeman to dnes řekl při setkání se zastupiteli Plzeňského kraje. Rozhodnutí o ukončení je v rukou České národní banky, která termín poloviny roku 2017 vidí jako pravděpodobný. O nastavení měnové politiky bude bankovní rada jednat příští týden ve čtvrtek. Centrální banka utratila na devizovém trhu už 812 miliard korun za nákup eur.

Bankovní rada 22. prosince 2016 konstatovala, že Česká národní banka neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. Bankovní rada přitom i nadále vidí jako pravděpodobné ukončení závazku v polovině roku 2017.

"Bankovní rada současně zopakovala, že případné posílení kurzu po opuštění kurzového závazku bude tlumeno mimo jiné zajištěním kurzového rizika ze strany vývozců během trvání závazku, stejně jako uzavíráním korunových pozic finančních investorů. Česká národní banka bude navíc připravena intervenovat za účelem zmírnění případných kurzových výkyvů," informuje cnb.cz.

Prezident jmenuje 31. ledna novými členy Oldřicha Dědka a Marka Moru, kteří nahradí Pavla Řežábka a Lubomíra Lízala. Podle ekonomů, které ČTK oslovila, nebudou noví členové znamenat podstatnou změnu pro případný konec devizových intervencí.

Témata:  Miloš Zeman ČNB

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí o víkendu bude opět tropické, ukazuje předpověď

O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.