Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak si vede česká ekonomika? Bankovní asociace zveřejnila prognózu

Ekonomický růst, ilustrační fotografie
Ekonomický růst, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Praha - Česká bankovní asociace (ČBA) dnes zveřejnila aktualizovanou prognózu pro tuzemskou ekonomiku. Odhad růstu ekonomiky v letošním roce zůstal na 2,4 procenta. Pro příští rok odhad růstu asociace mírně zlepšila na 2,8 procenta.

"Poptávka domácností bude podpořena nízkou nezaměstnaností, zrychlující dynamikou mezd, stále nízkou inflací a vysokou spotřebitelskou důvěrou," uvedl hlavníh ekonom ING Jakub Seidler.

Průměrná míra inflace by letos podle asociace měla dál zůstat pod jedním procentem.

Průměrná míra nezaměstnanosti by pak měla klesnout na 5,6 procenta. Aktuální situace českého trhu práce přitom podle hlavní ekonomky České bankovní asociace Evy Zamrazilové je podobná té před deseti lety. Klesá totiž počet registrovaných nezaměstnaných a zároveň roste počet volných pracovních míst. "Strukturální nesoulad na trhu pracovní síly je ještě intenzivnější než před deseti lety a představuje bariéru dynamičtějšího rozvoje a vyššího potenciálu české ekonomiky," uvedla.

Ministerstvo financí počítá letos s růstem ekonomiky o 2,5 procenta, příští rok o 2,6 procenta. ČNB očekává letos růst ekonomiky o 2,7 procenta a v roce 2017 o tři procenta.

Témata:  ekonomika ČBA

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 10:44

Prodal i střechu nad hlavou. Policie řeší případ důchodce, který podvodem přišel o miliony

Občas je těžké uvěřit tomu, na co jsou lidé schopni naletět. Kriminalisté z Prahy se v těchto dnech zabývají případem podvodu, jehož obětí se stal muž, který pod příslibem lásky zaslal veškeré své úspory neznámému člověku, jenž se vydával za slavnou hollywoodskou herečku Sandru Bullock. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.