reklama

Příjem peněz z EU klesl meziročně o 39,8 miliardy korun, uvedlo ministerstvo. Především v první polovině loňského roku byly uhrazeny relativně vysoké objemy peněz z EU. Po očištění příjmů i výdajů o evropské peníze skončil rozpočet letos ke konci února ve schodku čtyři miliardy korun a loni ke konci února ve schodku 12,8 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci února meziročně klesly o 19,6 miliardy na 197,2 miliardy korun. Celkové výdaje naopak stouply o 4,4 miliardy na 193,5 miliardy korun. Celkové daňové příjmy bez sociálního zabezpečení meziročně stouply o 13,8 miliardy na 99,1 miliardy korun.

"Výběr daní potvrzuje nejen relativně slušný růst české ekonomiky, ale také fungování opatření proti daňovým únikům. Na výdajové straně rozpočtu může zarážet vysoká meziroční dynamika běžných výdajů. Čerpání řady výdajů probíhá ale v průběhu roku nerovnoměrně, takže se zatím není třeba obávat o celoroční rozpočtový výsledek," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Každopádně je podle něj již zřejmé, že bude letos těžké zopakovat loňský přebytek v hospodaření.

Dnešní výsledky rozpočtu podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy ukazují, že ČR doplácí na nedostatečnou připravenost investičních projektů, které by splňovaly kritéria pro spolufinancování z prostředků EU.

Ekonom Komerční banky Marek Dřímal odhaduje že státní rozpočet dosáhne ke konci roku schodku 45 miliard korun proti plánovaným 60 miliardám. "Očekáváme totiž mírně lepší ekonomický vývoj, než na kterém byl rozpočtový plán založen," uvedl.

Příjmy rozpočtu u daně z přidané hodnoty (DPH) meziročně stouply o 11 miliard na 48 miliard korun. Za růstem inkasa je podle úřadu loňské zavedení kontrolního hlášení a elektronické evidence tržeb. Zároveň MF upozornilo, že inkaso pro rozpočet bylo negativně ovlivněno změnou rozpočtového určení daní od letošního ledna. Podíl rozpočtu na výnosu z DPH klesl ze 70,25 procenta na 69,68 procenta ve prospěch obcí na úkor státu. Inkaso spotřebních daní meziročně stouplo o 0,1 miliardy na 24,5 miliardy korun.

Největší objem prostředků v rámci běžných výdajů je každoročně vynakládán na sociální dávky, informuje mfcr.cz. Ve schváleném rozpočtu byly zapracovány ve výši 530,5 mld. Kč, což představuje o 3,4 % více než skutečnost dosažená v roce 2016 (z toho plánovaný meziroční růst důchodů činí 3,1 %). K 28.2.2017 bylo na sociálních dávkách vyčerpáno 86,9 mld. Kč, což představuje meziroční růst o 4,8 mld. Kč. Na tom se podílely zejména výdaje na důchody s růstem o 4,2 mld. Kč, tj. o 6,6 %.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama