Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi si více půjčují, dluží už 1,34 bilionu korun

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: COMEFLEX CONSULTING

Praha - Zadluženost českých domácností a firem roste, ukázaly nové údaje České národní banky. Důvodem je nízká nezaměstnanost a růst mezd. Lidé tak víc riskují.

Ke konci března domácnosti dlužily bankám 1,339 bilionu korun, což bylo proti únoru o téměř čtyři miliardy korun víc. Meziročně jsou úvěry vyšší o 93 miliard korun.

Nejvíce se na rostoucím zadlužení domácností podle partnera v oddělení Auditorských služeb PwC ČR Marka Richtera podílejí investice do vlastního bydlení. "Odvahu k těmto investicím dodává klesající nezaměstnanost a zvyšující se mzdy. Rostoucí příjmy domácností se podílejí i na zvyšující se spotřebě, která je zčásti také na dluh," uvedl. S rostoucí ekonomikou tak je podle něj možné počítat s pokračujícím mírným růstem zadlužení českých domácností.

Na jednodenních vkladech měly domácnosti u finančních institucí uloženo přes 1,573 bilionu korun, od února se objem vkladů zvýšil o 7,75 miliardy korun, meziročně byl vyšší o 168,5 miliardy korun. Na účty s výpovědní lhůtou domácnosti uložily v meziměsíčním i meziročním srovnání méně. Koncem března na nich měly uloženo 272,7 miliardy korun.

Firmy na konci března dlužily bankám zhruba 1,144 bilionu korun, proti únoru to bylo o 27,8 miliardy korun více. Důvodem je podle situace, kdy podniky začínají rozjíždět i projekty, na které jim již vlastní hotovost nestačí.

Témata:  dluhy domácností firmy ekonomika

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.