Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Údaje ČNB tvrdí, že dluhy českých domácností u bank stouply

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v říjnu meziměsíčně stouply zhruba o 9,6 miliardy korun na více než 1,731 bilionu Kč. Ve srovnání s loňským říjnem byly vyšší o 97,1 miliardy korun. Zadlužení nefinančních podniků vzrostlo proti září asi o 3,7 miliardy korun na 1,157 bilionu korun, meziročně bylo vyšší o 25 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

"Míra zadlužení domácností k HDP je v ČR stále velmi nízká (34 procent) v porovnání s vyspělými zeměmi (nad 70 procent). Dařilo se tentokrát nejen spotřebitelským úvěrům, tak i úvěrům na bydlení, kde po slabším září opět vidíme meziměsíční přírůstek odpovídající průměru posledního čtvrtletí letošního roku," řekl ČTK analytik Provident Financial Luboš Kratochvíl. V portfoliu nebankovních půjček vidí pokračující trend v růstu průměrných příjmů žadatelů i vypůjčené částky a průměrné délky splácení.

Dluhy domácností rostou nepřetržitě od února 2016. Nejvíce si lidé půjčují na bydlení. Úvěry na bydlení dlouhodobě tvoří zhruba tři čtvrtiny dluhů domácností. Zadlužení firem většinu letošního roku rostlo, výjimkou byl únor a červen, kdy meziměsíčně kleslo.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva.

Témata:  ČNB dluhy domácností banky dluhy domácnosti Česká republika

Související

Aktuálně se děje

9:08

Už tady nemusela být. Markéta Konvičková otevřeně promluvila o boji s nádorem

Celé Česko sleduje statečný boj Markéty Konvičkové s vážnými zdravotními potížemi, kdy se jí navzdory nepříjemné diagnóze daří žít normální život. Sympatická zpěvačka nyní odhalila, jak se aktuálně cítí. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Zahájení poslední fáze kampaně koalice SPOLU

OBRAZEM: Spolu zahájila horkou fázi předvolební kampaně

Koalice SPOLU zahájila poslední fázi kampaně před volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, které proběhnou 3. a 4. října. Lídři koalice zdůrazňují, že i přes tvrzení opozice je Česká republika úspěšnou zemí, které se daří ekonomicky, a je jen na voličích, zda tento trend bude pokračovat. Jejich program slibuje pevné ukotvení země na Západě, funkční stát a investice do obrany a infrastruktury.