reklama

"Míra zadlužení domácností k HDP je v ČR stále velmi nízká (34 procent) v porovnání s vyspělými zeměmi (nad 70 procent). Dařilo se tentokrát nejen spotřebitelským úvěrům, tak i úvěrům na bydlení, kde po slabším září opět vidíme meziměsíční přírůstek odpovídající průměru posledního čtvrtletí letošního roku," řekl ČTK analytik Provident Financial Luboš Kratochvíl. V portfoliu nebankovních půjček vidí pokračující trend v růstu průměrných příjmů žadatelů i vypůjčené částky a průměrné délky splácení.

Dluhy domácností rostou nepřetržitě od února 2016. Nejvíce si lidé půjčují na bydlení. Úvěry na bydlení dlouhodobě tvoří zhruba tři čtvrtiny dluhů domácností. Zadlužení firem většinu letošního roku rostlo, výjimkou byl únor a červen, kdy meziměsíčně kleslo.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva.

reklama