Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi si připlatí: Rostou ceny energií, potravin, nápojů i tabáku

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Meziměsíčně se ceny zemědělských výrobců zvýšily o 1,2 %, stavebních prací o 0,1 % a průmyslových výrobců a tržních služeb shodně o 0,4 %. Meziročně byly ceny zemědělských výrobců nižší o 0,8 %. Ceny průmyslových výrobců byly vyšší o 3,1 %, stavebních prací o 1,2 % a tržních služeb o 0,6 %. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

V průmyslu se v únoru nejvýznamněji zvýšily ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. Meziročně byly vyšší také ceny chemických látek a výrobků, těžby a dobývání, obecných kovů a kovodělných výrobků a ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku. Zlevnily naopak základní farmaceutické výrobky, souhrnně také elektřina, plyn, pára a klimatizovaný vzduch a dopravní prostředky.

"Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se meziročně nejvíce zvýšily ceny energií o 8,3 procenta a klesly pouze ceny zboží dlouhodobé spotřeby o 0,4 procenta," uvedli statistici.

Ceny zemědělských výrobců zpomalily meziroční pokles na 0,8 procenta z lednových tří procent. Ceny v rostlinné výrobě se snížily o 7,8 procenta, v živočišné výrobě naopak stouply o 6,7 procenta.

Ceny stavebních prací se v únoru stejně jako v lednu meziročně zvýšily o 1,2 procenta. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře byly vyšší o 0,6 procenta, přičemž v lednu vzrostly o 0,4 procenta.

V meziměsíčním srovnání rostly ceny v průmyslu už šestý měsíc za sebou, v únoru o 0,4 procenta. Podle Viktora Zeisela z Komerční banky porostou i nadále, ale jejich dynamika už by měla být výrazně slabší. V zemědělství byly oproti lednu ceny vyšší o 1,2 procenta, když o více než deset procent vzrostly ceny brambor a o necelých šest procent zdražila zelenina. Tato čísla podle Zeisela naznačují, že dále pokračoval růst cen potravin. "To bude i nadále držet domácí inflaci vysoko nad dvěma procenty," míní.

V zemích Evropské unie podle údajů zveřejněných Eurostatem byly ceny průmyslových výrobců v lednu meziměsíčně vyšší o 0,8 % (v prosinci 2016 o 0,9 %). Ceny vzrostly ve všech zemích, nejvíce na Maltě o 2,3 %. Na Slovensku se ceny zvýšily o 1,5 %, v České republice, v Německu a v Polsku shodně o 0,7 % a v Rakousku o 0,5 %, uvedl czso.cz.

Meziročně byly ceny v EU v lednu vyšší o 4,3 % (v prosinci 2016 o 2,4 %). Nejvíce se zvýšily ceny v Belgii o 13,3 %. V Polsku vzrostly ceny o 6,0 %, v Německu o 2,3 %, v České republice o 2,1 %, v Rakousku o 2,0 % a na Slovensku o 1,0 %. Nejvíce klesly ceny v Lucembursku o 3,1 %.

ČSÚ dnes rovněž zveřejnil informace o lednovém zahraničním obchodu. Ceny vývozu meziročně vzrostly o 1,5 procenta a zaznamenaly první růst po více než dvou letech, dovozní ceny se zvýšily o 4,2 procenta.

Témata:  ceny zboží průmysl ceny potravin

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy