Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi jsou spokojení. Ekonomickou situaci hodnotí ze zemí Visegrádu nejlépe

Placení, tržby, ilustrační foto
Placení, tržby, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - V lednu 2017 Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zjišťovalo, jak občané hodnotí materiální životní podmínky svých domácností a ekonomickou situaci v zemi. Pod zastřešením CEORG byl výzkum na toto téma v průběhu ledna 2017 realizován též v Polsku a v Maďarsku a koncem listopadu 2016 rovněž na Slovensku.

Ekonomickou situaci svého státu hodnotí z obyvatel zemí Visegrádské čtyřky nejlépe Češi. Za dobrou ji označilo 40 procent Čechů, za špatnou 19 procent. U Poláků také převažovaly kladné odpovědi, kterých bylo 33 procent proti 20 procentům záporných.

Naopak Maďaři a Slováci byli spíše pesimističtí. V Maďarsku bylo záporných hodnocení 27 procent, kladných 21 procent. Na Slovensku měla negativní hodnocení více než dvojnásobnou převahu - bylo jich 42 procent proti 19 procentům pozitivních.

V porovnání s předchozím výzkumem z léta roku 2016 se hodnocení současné ekonomické situace zlepšilo ve všech čtyřech sledovaných zemích, přičemž v České republice a v Maďarsku je aktuální hodnocení ekonomické situace vůbec nejlepší od roku 1999, odkdy srovnatelná měření v našich výzkumech probíhají, informuje soc.cas.cz.

Totéž lze říci i v případě Polska, i když u něj již v roce 2008 a rovněž na začátku minulého roku byly zaznamenány srovnatelné výsledky. Slováci ekonomickou situaci ve své zemi hodnotili o něco lépe pouze v období let 2007-2008 bezprostředně před nástupem světové finanční a ekonomické krize.

V hodnocení životních podmínek svých domácností bylo nejvíce kladných odpovědí v Polsku. Jako dobré tam podmínky hodnotilo 56 procent lidí, jako špatné šest procent. Druzí jsou Češi, kde bylo kladných odpovědí 48 procent a záporných 13 procent. Také v Maďarsku a na Slovensku kladná hodnocení převažovala. U Slováků bylo kladných odpovědí 36 procent a záporných 17 procent. Z dotázaných Maďarů hodnotilo podmínky jako dobré 29 procent a jako špatné 23 procent.

Pro všechny čtyři země podle CVVM platí, že aktuální hodnocení životních podmínek domácností bylo nejlepší od roku 1999, kdy se srovnatelná měření v zemích V4 provádějí.

Témata:  Češi Visegradská čtyřka ekonomika

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 20:01

Co dává světu Česko? Učí ho pít pivo, píše prestižní server

Už šest let Česká republika tiše rozjíždí vlastní formu "pivní diplomacie" – státní program, který si klade za cíl šířit českou pivní kulturu do světa tím nejpříjemnějším způsobem: přímou zkušeností se zlatavým mokem. Každý rok zve zahraniční sládky z USA, Kanady a nově i Austrálie, aby strávili několik dní v českých pivovarech, na chmelnicích, v hospodách i v kurzech čepování, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.