Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Asi polovině malých a středních firem loni vzrostly tržby, řada z nich plánu expanzi

Firmy, ilustrační foto
Firmy, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - Průzkum agentury Ipsos pro Expobank ukázal, že téměř polovině malých a středních firem loni vzrostly tržby, v průměru to bylo o 12 procent. Stagnovaly u třetiny podniků, 17 procent jich zaznamenalo pokles. Řada splečností plánuje expanzi.

Pětina firem se v následujících měsících chystá teritoriálně rozšířit své působení. Posílit svou pozici také plánují investicemi do dalších akvizic nebo náborem nových zaměstnanců. Jen tři procenta podnikatelů letos uvažuje o prodeji svého podílu, jedno procento o prodeji celé společnosti.

"Všeobecně se daří firmám, které mají přímé napojení na domácí individuální spotřebu. Průměrná i minimální mzda stoupá, lidé mají možnost utrácet a nakupovat. Nejlépe se proto vede firmám v maloobchodě, velkoobchodě a ve službách," komentoval průzkum člen představenstva Expobank CZ Jan Roztočil.

Z dalších sektorů prosperovaly společnosti v chemickém průmyslu a ve zpracování kovů. Na opačném konci žebříčku jsou zemědělství a zpracování potravin.

Počínaje letoškem se na expanzi připravuje každá pátá firma. Z těch, kterým rostly tržby, je to 60 procent. O růstu v rámci ČR uvažuje 52 procent, nejatraktivnější je pro podnikatele Jihomoravský kraj. Nadpoloviční většina společností rozmýšlí o rozšíření do jiné země, zpravidla na Slovensko, do Polska nebo dalších zemí střední a východní Evropy.

Témata:  firmy ekonomika průzkumy

Související

Aktuálně se děje

4. července 2025 18:07

Viceprezident Transněftu vypadl z okna. Jde o další podezřelé úmrtí

V Rusku došlo k dalšímu podezřelému úmrtí vysoce postavené osoby. Zemřel viceprezident státní společnosti Transněft Andrej Badalov. Podle dostupných informací vypadl z okna ve svém domě v prominentní moskevské čtvrti Rubljovka. Informoval o tom web Moscow Times

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.