Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Růst globální ekonomiky zrychlí na 3,5 procenta

Christine Lagardeová, šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF)
Christine Lagardeová, šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF)
Foto: European Union

Washington - Mezinárodní měnový fond (MMF) ve svém jarním výhledu uvádí, že tempo růstu globální ekonomiky v letošním roce zrychlí na 3,5 procenta. Loni dosáhlo 3,1 procenta.

Na příští rok předpovídá další zrychlení, a to na 3,6 procenta. Rychleji porostou jak vyspělé, tak rozvíjející se ekonomiky, zejména díky růstu zpracovatelského sektoru, obchodu a investic.

Výhled na letošní rok je příznivější než předchozí výhled z loňského října, kdy fond čekal zrychlení tempa růstu globální ekonomiky na 3,4 procenta.

Pouze mírně proti loňsku zpomalí růst čínské ekonomiky, který ale bude rychlejší, než fond předpovídal loni na podzim. K růstu se vrátí Rusko, které si rovněž povede lépe, než se očekávalo.

V případě české ekonomiky čeká letos měnový fond zrychlení tempa růstu HDP na 2,8 procenta z loňských 2,4 procenta. Příští rok má ale česká ekonomika zpomalit na 2,2 procenta.

Ekonomická aktivita v druhé polovině loňského roku nabrala tempo, zvláště v rozvinutých zemích, upozornil fond. Růst je výraznější v USA, kde firmy více věří v budoucí poptávku.

Japonské ekonomice pak pomáhá silný vývoz a některým zemím eurozóny, například Německu a Španělsku, se daří díky domácí poptávce. Růst rozvinutých ekonomik má letos i příští rok činit dvě procenta. Silná zůstává Čína, Indie ale zpomaluje. Brazílie pak míří do hluboké recese.

Témata:  ekonomika Mezinárodní měnový fond (MMF)

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy