Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vyjednavači Kongresu se dohodli na financování americké vlády

Federální Kongres Spojených států amerických
Federální Kongres Spojených států amerických
Foto: house.gov

Washington - Vyjednavačům dvou stran amerického Kongresu se podařilo uzavřít dohodu o financování federální vlády do konce aktuálního rozpočtového období, tedy do konce září. Informoval o tom dnes deník The Washington Post.

Informaci potvrdila s odvoláním na své zdroje i agentura AP. Pokud Sněmovna reprezentantů i Senát dohodu do páteční půlnoci schválí, podaří se odvrátit úpadek do platební neschopnosti, který americké vládě hrozil.

O dohodě by měl podle listu The Washington Post Kongres hlasovat na počátku tohoto týdne. Vyjednaný kompromis obsahuje údajně zvýšení výdajů na obranu o na ostrahu hranic. Jeho konkrétní podoba zatím není známa.

Uzavření dohody dlouhodobě blokoval požadavek Bílého domu, aby součástí výdajů byly i náklady na stavbu kontroverzní zdi na hranici s Mexikem. Prezident Donald Trump nakonec ale ze svého požadavku ustoupil. Demokraté rovněž dosáhli dalšího financování zdravotní reformy bývalého prezidenta Baracka Obamy.

Už v pátek Sněmovna reprezentantů a Senát, v nichž mají vládnoucí republikáni většinu, schválily jako překlenovací opatření federální vládě peníze na týden jejího chodu. Trumpova administrativa tak získala prostředky na financování vládních úřadů do pátku 5. května.

Témata:  USA Kongres Spojených států amerických (United States Congress) USD (americký dolar)

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.