Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU ekonomicky roste. Brusel chce po státech reformy a investice

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Brusel - V pravidelném jarním balíčku doporučení pro posílení oživení ekonomik evropské osmadvacítky dnes Evropská komise uvedla, že EU roste. Členské státy by toho měly využít ke strukturálním reformám, investicím a konsolidaci státních rozpočtů. Hospodářské potíže vykazuje jih Evropy.

"EU roste - v roce 2018 bude tento pozitivní trend trvat šestým rokem. Oživení je ale nerovnoměrné a stále křehké. Na podporu růstu musíme využít veškeré dostupné nástroje," sdělil eurokomisař pro hospodářské a finanční záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici.

Evropské hospodářství se podle EK zatím ukázalo být navzdory velkým výzvám odolné. Růst loni dosáhl v EU i eurozóně dvou procent. Zaměstnanost je na rekordně vysoké úrovni a nezaměstnanost je naopak nejnižší od roku 2009.

S nadměrnou ekonomickou nerovnováhou se podle komise nadále potýkají Itálie, Portugalsko a Kypr.  Řízení proti Chorvatsku a Portugalsku za příliš vysoké rozpočtové deficity doporučila komise zastavit. Pokud Evropská rada doporučení komise vyslyší, budou vedena řízení kvůli rozpočtové odpovědnosti už jen vůči čtyřem členským státům. V roce 2011 jich přitom bylo 24.

V případě Itálie komise potvrdila, že konsolidační opatření dodatečně vyžadovaná pro letošní rok země přijala, a proto podle ní nejsou nutné žádné další kroky k dodržení dluhového kritéria.

Témata:  Evropská komise (EK) EU ekonomika

Související

Aktuálně se děje

4. dubna 2025 10:40

Výplata důchodů v roce 2025: Začaly změny ve výplatních termínech. Vyvrcholí v létě

Duben je okamžikem první velké letošní změny v termínech výplaty důchodů. Ta druhá se ještě chystá a nastane během letních prázdnin. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která každý měsíc vyplácí přes tři miliony důchodů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.