Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU ekonomicky roste. Brusel chce po státech reformy a investice

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Brusel - V pravidelném jarním balíčku doporučení pro posílení oživení ekonomik evropské osmadvacítky dnes Evropská komise uvedla, že EU roste. Členské státy by toho měly využít ke strukturálním reformám, investicím a konsolidaci státních rozpočtů. Hospodářské potíže vykazuje jih Evropy.

"EU roste - v roce 2018 bude tento pozitivní trend trvat šestým rokem. Oživení je ale nerovnoměrné a stále křehké. Na podporu růstu musíme využít veškeré dostupné nástroje," sdělil eurokomisař pro hospodářské a finanční záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici.

Evropské hospodářství se podle EK zatím ukázalo být navzdory velkým výzvám odolné. Růst loni dosáhl v EU i eurozóně dvou procent. Zaměstnanost je na rekordně vysoké úrovni a nezaměstnanost je naopak nejnižší od roku 2009.

S nadměrnou ekonomickou nerovnováhou se podle komise nadále potýkají Itálie, Portugalsko a Kypr.  Řízení proti Chorvatsku a Portugalsku za příliš vysoké rozpočtové deficity doporučila komise zastavit. Pokud Evropská rada doporučení komise vyslyší, budou vedena řízení kvůli rozpočtové odpovědnosti už jen vůči čtyřem členským státům. V roce 2011 jich přitom bylo 24.

V případě Itálie komise potvrdila, že konsolidační opatření dodatečně vyžadovaná pro letošní rok země přijala, a proto podle ní nejsou nutné žádné další kroky k dodržení dluhového kritéria.

Témata:  Evropská komise (EK) EU ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9:36

Rozhodnutí je pravomocné. Mirai se po roce dočkal spravedlnosti

Bude to v červenci přesně rok, co Mirai Navrátil skončil se zlomenou čelistí. Až nyní je celý případ možné považovat za definitivně uzavřený. Podle dostupných informací došlo mezi oběma aktéry k mimosoudnímu vyrovnání. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.