reklama

Dosavadní postup je takový, že úspěšné uskutečnění reforem, požadovaných po Řecku podle mezinárodního záchranného programu z loňského léta, otevře dveře k uvolnění dalších peněz pro Řecko a k jednáním o zmírnění jeho obří dluhové zátěže.

Šéfka MMF Christine Lagardeová ale míní, že snažit se řadit tyto otázky za sebe nemá smysl. "Domníváme se, že specifická opatření, restrukturalizaci dluhu a financování je nyní nutné projednávat současně," napsala podle listu Financial Times Lagardeová v dopisu.

MMF nadále kritizuje jeden z cílů programu, podle kterého by Atény měly dosáhnout v roce 2018 primárního přebytku 3,5 procenta hrubého domácího produktu. Tento cíl si vyžádali ministři financí eurozóny v čele s Německem. Fond by byl spokojený s primárním přebytkem 1,5 procenta a tvrdí, že dosáhnout 3,5 procent bude velmi obtížené a "možná kontraproduktivní".

Věřitelé se tento rozpor mezi ministry a fondem pokusili vyřešit. V dubnu se shodli, že se budou chtít dohodnout s Řeckem na souboru náhradních opatření pro případ, že se výše zmíněný cíl pro primární přebytek ve výši 3,5 procenta nepodaří splnit. Lagardeová ale nyní jasně sdělila, že tyto rozhovory o náhradních opatřeních jsou po měsíci bezvýchodných jednání marné.

Ministři financí zemí platících eurem mají jednat o Řecku na pondělní mimořádné schůzce v Bruselu.

reklama