Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Meziroční inflace podle analytiků v červnu klesla na 2,3 procenta

Ekonomický propad, ilustrační fotografie
Ekonomický propad, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Praha - Meziroční inflace v červnu mírně klesla na 2,3 procenta z květnových 2,4 procenta, odhaduje většina analytiků oslovených ČTK.

Zdražují podle nich především potraviny. V meziměsíčním srovnání očekávají ekonomové stagnaci cen. Český statistický úřad zveřejní údaje ve středu 12. července.

"Meziroční inflace by mohla zvolnit na 2,3 procenta. Taková hodnota je sice nad cílem České národní banky, ale výrazně pod její prognózou," řekl ČTK analytik ČSOB Petr Dufek. Za meziročním růstem cen jsou v první řadě potraviny. Rostou však i náklady na bydlení, ceny v hotelích a restauracích či za oblečení. Poptávka po zboží je silná, takže nenutí zlevňovat spotřební zboží dovážené z Asie, za které se platí v dolarech. K dolaru koruna od začátku roku posílila o 12 procent, dodal.

Pokles cen u čerpacích stanic i alkoholických nápojů (zejména piva a vína) podle analytiků Raiffeisenbank vyváží růst cen některých služeb. Mírně zdražit by měly zejména rekreace a služby ve stravování a ubytování. "Celkově očekáváme, že meziměsíčně zůstanou ceny nezměněny, přičemž meziročně inflace o desetinu zpomalí," odhadli.

Mírně poklesnou podle analytika Komerční banky Davida Kocourka ceny potravin (minus 0,2 procenta) kvůli sezonnosti zeleniny. Na jejich růst naopak tlačí mléčné výrobky. Při stagnaci regulovaných cen pak jedinou složkou, které vykáže růst, budou takzvané jádrové ceny, tedy ceny spotřebního koše očištěné o sezonní vlivy, změny regulovaných cen či daňových úprav. Celková inflace by tak měla meziměsíčně stagnovat. Meziroční tempo pak díky vlivu srovnávací základny poklesne z 2,4 na 2,2 procenta, podotkl.

Témata:  ekonomika inflace

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.