Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Po odchodu z EU by se libra propadla o 20 procent, to není jediný problém Británie, zjistil výzkum

Vlajka Velké Británie
Vlajka Velké Británie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Londýn - Britský institut pro ekonomický a sociální výzkum NIESR předpověděl, že bezprostředně po případném brexitu libra oslabí až o 20 procent.

"Vyšší riziko a nejistota způsobí, že libra okamžitě po referendu klesne zhruba o 20 procent, což bude mít za následek intenzivní vlnu inflačních tlaků," uvedl NIESR ve zprávě, z níž dnes citovala agentura Reuters.

Institut rovněž odhaduje, že pokud bude výsledkem referenda odchod Británie z EU, bude objem britské ekonomiky v roce 2017 o jedno procento menší, než kdyby země zůstala součástí osmadvacítky. V roce 2018 pak bude menší o 2,3 procenta, tvrdí institut.

Předpověď krátkodobého dopadu se podobá prognózám některých bank. U odhadů dlouhodobého dopadu brexitu je NIESR optimističtější než britská vláda. Podle institutu je to částečně tím, že neuvažoval o dlouhodobém dopadu na produktivitu práce v Británii. Ten by byl ale zřejmě negativní.

Institut také avizuje, že pokud Británie unii opustí, sníží se do roku 2030 její HDP o 1,5 až 3,7 procenta, než kdyby v EU zůstala. Pokud Británie v EU zůstane, vzroste její ekonomika podle odhadů institutu letos o dvě procenta, příští rok o 2,7 procenta a v roce 2018 pak o 2,5 procenta.

Témata:  Velká Británie ekonomika

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 9:35

Drama na nebi. Felix Slováček vyděsil rodinu, fanoušky i piloty

Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.