Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Meziroční inflace zůstala v červenci na 2,3 procenta, odhadují analytici

Ekonomika, ilustrační fotografie
Ekonomika, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Praha - Meziroční inflace v červenci zůstala podle odhadů analytiků, které oslovila ČTK, na červnových 2,3 procenta. Český statistický úřad zveřejní údaje o červencové inflaci ve středu 9. srpna.

Tempo růstu inflace tak opět překoná cíl České národní banky, upozornil hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda. "Navíc nejde o výsledek krátkodobých výkyvů, jelikož tahounem inflace jsou jádrové složky spotřebního koše, tedy jeho méně kolísavé složky, v jejichž růstu se silně projevuje svižný růst nominálních mezd," uvedl. Proti růstu cen podle něj letos zatím nepůsobí ani výnos zemědělské sklizně, protože letos zřejmě zaostane za průměrem posledních let.

I podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela předběžné odhady letošní sklizně naznačují, že byla mnohem horší než ta loňská, což indikuje, že ceny potravin by měly zůstat vysoko i ve zbytku letošního roku. "Ceny pohonných hmot klesly v reakci na propad cen ropy na světových trzích, ale jejich snížení nebude stačit na to, aby posunulo celkovou inflaci směrem dolů," uvedl.

Růst cen potravin, především mléčných výrobků a másla ale i některé plodové zeleniny, bude podle analytičky Raiffeisenbank Moniky Junicke částečně vyvážen sezónním zlevněním oblečení i nižšími cenami u čerpacích stanic. Junicke počítá v červenci s mírným poklesne meziroční inflace k 2,2 procenta.

Témata:  ekonomika inflace

Související

Aktuálně se děje

9:36

Hvězdný host ve slovenské StarDance. Víme, kdo bude o víkendu hodnotit Burešovou a spol.

Jednu specialitu má slovenská show Let's Dance oproti české StarDance. Porotu v ní netvoří jen stálí členové, připojují se k nim hvězdní hosté. O víkendu, který je před námi, usedne na židli osoba, která je doma u nás v Česku. Kdo to bude? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.