Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Firma Veolia žaluje OKD, chce o 250 milionů

OKD, Důl Paskov
OKD, Důl Paskov
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Ostrava - Firma Veolia Energie žaluje OKD, která je od loňska v úpadku. Těžební společnost jí prý dluží zhruba 250 milionů korun za dodávané služby. Informují o tom Hospodářské noviny (HN).

Podle Zdeňka Duby, předsedy dozorčí rady společnosti Veolia Energie, OKD firmě od loňského září platí každý měsíc jen okolo 80 procent z vyfakturovaných cen a zbytek peněz ukládá na účet u notáře.

Veolia přitom smlouvy s důlní firmou nemůže vypovědět, protože kdyby přerušila dodávky tepla, elektřiny, chlazení, stlačeného vzduchu a podobně, hrozilo by kvůli možnosti výbuchu metanu a dalším nebezpečím spojeným s důlními činnostmi obecné ohrožení.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský sdělil listu, že firma nemá o žalobě žádné relevantní informace. "Již mnohokrát jsme veřejně deklarovali, že vztahy se svými obchodními partnery nekomentujeme," uvedl.

Ceny za energie, kterým odpovídala i vysoká prodejní cena, byly podle HN nasmlouvané na 20 let dopředu a podle těžařské společnosti jsou příliš vysoké. V současnosti je ale prakticky nemožné, aby energie dolům dodával někdo jiný. OKD nyní s Veolií jedná o změnách smlouvy.

Témata:  OKD ekonomika energetika

Související

Aktuálně se děje

11:24

Agáta Hanychová si rýpla do Prachaře. Tohle jí napadlo cestou na Bali

Nastal čas letních dovolených, na které vyrážejí i slavné osobnosti, ačkoliv ty mohou jezdit do ciziny prakticky kdykoliv. Česko opustili také Agáta Hanychová a její současný manžel Mirek Dopita. Trojnásobná maminka si přitom neodpustila rýpnutí do bývalého manžela Jakuba Prachaře. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.