Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brexit dusí britské hospodářství, eurozóně se naopak daří

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Londýn - Britské hospodářství zaostává za zlepšujícím se stavem eurozóny. Mohou za to obavy z brexitu a také růst inflace. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnily organizace IHS Markit a CIPS.

Index pro sektor služeb, který je považován za barometr zdraví firem v odvětví, za srpen klesl na 53,2 bodu z 53,8 bodu v červenci. Jde tak o nejhorší výsledek od loňského září. 

Zvýšily se sice výdaje spotřebitelů, podle obchodníků je to ale částečně dáno růstem cen potravin. Z rostoucí poptávky v Evropské unii těží jen zpracovatelský průmysl, který je ale pro britské hospodářství méně významný než služby. Prodej nových aut v Británii v srpnu klesl o 6,4 procenta na 76.433. Snížil se již pátý měsíc za sebou.

Zatímco ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí vzrostla o 0,6 procenta, růst britské ekonomiky činil pouze 0,3 procenta.

Slabý výhled růstu ekonomiky zřejmě způsobí, že britská centrální banka, jejíž představitelé se sejdou k jednání příští týden, zřejmě ponechá úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni, a to navzdory růstu inflace. Ta byla v červenci na 2,6 procenta.

Témata:  Velká Británie eurozóna ekonomika Brexit

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy