Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dovozní ceny rostly, poprvé za posledních deset měsíců. U čeho nejvíce?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Praha - V březnu 2016 vývozní ceny meziměsíčně klesly o 0,1 %, dovozní ceny vzrostly o 0,2 %, směnné relace dosáhly hodnoty 99,7 %, uvedl Český statistický úřad. Meziročně se vývozní ceny snížily o 4,0 %, dovozní ceny o 5,9 %, směnné relace dosáhly hodnoty 102,0 %.

Meziměsíční srovnání:

Vývozní ceny klesly v březnu o 0,1 % (v únoru o 0,6 %). Největší vliv na pokles celkového meziměsíčního indexu mělo snížení cen strojů a dopravních prostředků o 0,3 %. Nejvíce klesly ceny chemikálií o 0,4 % a ceny potravin a ostatních surovin shodně o 0,3 %. Ceny minerálních paliv rostly o 1,5 %.

Dovozní ceny se v březnu zvýšily o 0,2 % (v únoru pokles o 1,1 %) a po deseti měsících zaznamenaly růst. Největší vliv na vývoj celkového meziměsíčního indexu mělo zvýšení cen strojů a dopravních prostředků o 0,2 %. Nejvíce rostly ceny potravin o 1,2 %, minerálních paliv o 0,9 % a ceny polotovarů o 0,5 %. Ceny ostatních surovin klesly o 1,4 % a ceny průmyslového spotřebního zboží o 0,2 %.

Směnné relace se snížily na hodnotu 99,7 % (v únoru hodnota 100,5 %) a po třech měsících zamířily do negativních hodnot. Nejnižší negativní hodnoty směnných relací zaznamenaly potraviny (98,5 %), polotovary (99,3 %) a stroje a dopravní prostředky (99,5 %). Pozitivních hodnot směnných relací dosáhly především ostatní suroviny (101,1 %) a minerální paliva (100,6 %).

Meziroční srovnání:

Ceny vývozu se snížily o 4,0 % (v únoru o 4,3 %). Největší vliv na vývoj celkového meziročního indexu měl pokles cen strojů a dopravních prostředků o 2,4 %, způsobený zejména posílením koruny k euru. Ceny minerálních paliv klesaly o 19,1 % (především ropné výrobky a elektřina), ceny ostatních surovin o 14,2 % (zejména ocelový šrot) a ceny polotovarů o 5,7 %. Rostly pouze ceny živočišných a rostlinných olejů o 5,5 % a ceny nápojů a tabáku o 2,4 %.

Dovozní ceny klesly o 5,9 % (v únoru o 5,8 %). Největší vliv na vývoj celkového meziročního indexu měl pokles cen minerálních paliv o 34,1 % (především ropa a zemní plyn). Ceny ostatních surovin se snížily o 8,4 %, ceny polotovarů o 5,9 % a ceny strojů a dopravních prostředků o 1,1 %. Rostly pouze ceny živočišných a rostlinných olejů o 1,6 %.

Směnné relace se zvýšily na hodnotu 102,0 % (v únoru hodnota 101,6 %) a sedmý měsíc setrvaly v pozitivních hodnotách. Z významnějších skupin dosáhla pozitivních hodnot směnných relací minerální paliva (122,8 %), průmyslové spotřební zboží (101,2 %) a polotovary (100,2 %). Negativní hodnoty směnných relací zaznamenaly zejména ostatní suroviny (93,7 %), potraviny (96,2 %) a stroje a dopravní prostředky (98,7 %).

Témata:  ekonomika Český statistický úřad (ČSÚ) ceny potravin

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 20:19

Fanoušci mohou jásat. Pavla Tomicová je zpátky

Herečka Pavla Tomicová se po těžkém období plném osobních trápení a psychických kolapsů vrací nejen na televizní obrazovky, ale i k vysněné roli, ve které se její postava dočká lásky. V seriálu Zoo: Nové začátky se znovu chopila role veterinářky Anežky Krásné a podle informací z natáčení je ve skvělé formě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.