Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropská unie je zpátky v deflaci

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Brusel - V dubnu se snížily spotřebitelské ceny v celé Evropské unii i eurozóně. Celkem o 0.2 procenta. Březen byl nulový. Zprávu přinesl evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil rychlý odhad z předchozího měsíce. Nulová byla inflace v obou regionech i loni v dubnu.

Ceny nejvíce klesly u pohonných hmot, topného oleje a plynu. Naopak deflaci zbrzdil růst cen v restauracích a kavárnách a také nájmů. Energie klesly meziročně o 8,7 procenta. Bez zahrnutí vlivu cen energií inflace v eurozóně činila 0,7 procenta.

Celkem 17 členských zemí EU zaznamenalo deflaci v dubnu. Nejvíce Rumunsko, Bulharsko a Kypr, a to o více než dvě procenta. Opačně to bylo v Belgii, kde ceny stouply o 1,5 procenta a ve Švédsku o jedno procento.

Proti předchozímu měsíci ceny v eurozóně stagnovaly. Ve 28 zemích EU mírně vzrostly o 0,1 procenta.

Eurozóna spadla do deflace už podruhé od loňského září. Evropská centrální banka (ECB) se v březnu rozhodla podpořit růst cen i ekonomiky v eurozóně snížením všech úrokových sazeb, posílením programu nákupů dluhopisů a novou nabídkou levných úvěrů soukromému finančnímu sektoru. Šéf ECB Mario Draghi očekává růst cen až ve druhé polovině letošního roku.

Témata:  EU eurozóna ekonomika EUR (euro)

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy